Jakub Maj
Jakub Maj
EAST NEWS
Polacy za granicą. Sezon 2023/24 ruszył na dobre. W jakiej formie są polscy zawodnicy? Robert Lewandowski zaliczył asystę, ale nie może być zadowolony ze swojego występu. Inaczej jest w przypadku Wojciecha Szczęsnego, który od kilku miesięcy trzyma wysoki poziom.

Włochy: Czyste konto Szczęsnego i Dawidowicza

Od wielu miesięcy najlepszym zawodnikiem naszej reprezentacji jest Wojciech Szczęsny. 33-letni bramkarz formę reprezentacyjną przełożył także na klub. Juventus w 1. kolejce Serie A zmierzył się z Udinese. "Stara Dama" strzeliła trzy bramki, ale co najważniejsze nie straciła żadnego gola. Polski bramkarz mógł cieszyć się z czystego konta. "Szczena" zaliczył pięć interwencji. Polak otrzymał jedną z najwyższych not za to spotkanie.

Kolejnym Polakiem, który w lidze włoskiej cieszył się z czystego konta był Paweł Dawidowicz. Jego Hellas wygrał z Empoli 1:0, a najjaśniejszym punktem tego spotkania był Polak. 28-latek zagrał pełne 90 minut. Wygrał wszystkie osiem pojedynków w powietrzu. 10 razy odzyskał piłkę. 14 razy wprowadził futbolówkę do ostatniej tercji boiska.

Hiszpania: Słodko-gorzki występ Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zaczął swój drugi sezon w barwach FC Barcelony. Pierwsza kampania była dobra, ale mogła być dużo lepsza. Polak już wie, jak wyglądają realia ligi hiszpańskiej, dlatego teraz powinien pokazać jeszcze więcej. Niestety początki sezonu 2023/24 nie są łatwe. W drugim spotkaniu z Cadiz Polak prezentował się bardzo przeciętnie. Napastnik był zbyt wolny, aby wymanewrować obrońców rywala. Ocenę meczową "Lewego" poprawiła jego asysta głową w doliczonym czasie gry. Polski goleador od czterech meczów FC Barcelony nie strzelił bramki - to powtórka najgorszej passy w "Blaugranie", która miała miejsce w kwietniu.

Polska i Holandia: Asysty młodych zawodników

Jednym z zadań, które zostało postawione przed Fernando Santosem była rewolucja kadrowa w reprezentacji Polski. Młodzi zawodnicy w ostatnim czasie dają Portugalczykowi argumenty, aby przetestować ich w boju. W Ekstraklasie mamy prawdziwą perełkę w postaci Bena Ledermana, który w ostatnim meczu ze Stalą Mielec zaliczył ładną asystę. Pomocnik podaniem prostopadłym zmylił obrońców i wyprowadził Nowaka na czystą pozycję.

Asysta Kacpra Kozłowskiego w meczu z PSV była nieco przypadkowa, ale udowodniła bardzo ważną cechę młodego pomocnika. 19-latek doskonale umie odnaleźć się w polu karnym przeciwnika. Były gracz Pogoni wystawił futbolówkę koledze z drużyny niemal do pustej bramki.

Weekendowe występy reprezentantów Polski powołanych na el. Euro 2024:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - 90 minut w meczu z Sudtirolem (3:3)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - mecz z Milanem 21.08
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - 90 minut w meczu z Udinese, czyste konto (3:0)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut w meczu z Plymouth (2:1)
  • Bartosz Bereszyński (Sampdoria) - 90 minut w meczu z Ternaną (2:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) - 90 minut w meczu z Evertonem, czyste konto (4:0)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 90 minut w meczu z Empoli, czyste konto (1:0)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - poza kadrą na mecz z Borussią Mönchengladbach - zwieszenie (4:4)
  • Michał Karbownik (Hertha Berlin) - poza kadrą na mecz z HSV (0:3)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - mecz z Crystal Palace 21.08
  • Kamil Piątkowski (RB Salzburg) - poza kadrą na mecz z Hartbergiem (1:5)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - 90 minut w meczu z Bristol City (2:0)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - 58 minut w meczu z PSV, asysta (1:3)
  • Ben Lederman (Raków Częstochowa) - 90 minut w meczu ze Stalą Mielec, asysta (2:0)