Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa i biopsja gruczołu prostaty w znieczuleniu ogólnym w pracowniach pozaszpitalnych

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Centra Medyczne Medyceusz, jako pierwsza łódzka medyczna placówka pozaszpitalna, wykonuje rezonans magnetyczny i tomograf w uśpieniu pacjenta w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to możliwe, bo w styczniu zmieniły się przepisy dotyczące znieczuleń dożylnych podczas diagnostyki zdrowotnej - NFZ uznał, że w określonych przypadkach powinny być one refundowane. To oznacza, że duża grupa pacjentów będzie mogła przejść takie badanie i za nie nie zapłaci. Skorzystają z nich m.in. dzieci do 12 roku życia. Sprawdź, czy tobie również przysługują takie uprawnienia.

Kto skorzysta z badania
* dzieci w wieku do 12 roku życia włącznie,
* wiek do 18 roku życia oraz rozpoznanie jednej z chorób: zaburzenia hiperkinetyczne, nasilony przebieg zaburzeń lękowych, brak współpracy pacjenta z personelem medycznym, otępienie w chorobie Alzheimera, otępienie naczyniowe, uszkodzeniem lub dysfunkcją mózgu i chorobą somatyczną, zaburzenia osobowości i zachowania spowodowane chorobą, uszkodzeniem lub dysfunkcją mózgu, schizofrenia, zaburzenie schizotypowe, uporczywe zaburzenia urojeniowe, ostre i przemijające zaburzenia psychotyczne, za burzenie urojeniowe, zaburzenia schizoafektywne, Inne nieorganiczne zaburzenia psychotyczne, Nieokreślona psychoza nieorganiczna, Epizod maniakalny, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, upośledzenie umysłowe umiarkowanego stopnia, upośledzenie umysłowe znacznego stopnia, upośledzenie umysłowe głębokiego stopnia, całościowe zaburzenia rozwojowe, lub zaburzenia ruchowe o nasileniu utrudniającym przeprowadzenie badania (drżenia typu pląsawiczego lub parkinsonowskiego).

Kto może wykonywać takie badania:
- Aby realizować te świadczenia w znieczuleniu placówki, które maja z NFZ umowę na TK i RM muszą wykazać sprzęt i personel - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.
- Jak dotąd - wg stanu na 24 luty wniosek o aneks do umowy złożył tylko jeden podmiot – CM Medyceusz.

Dlaczego to ważne?
Podczas badania rezonansem i tomografem pacjent nie może się ruszać. W przeciwnym wypadku wynik może być zaburzony. Wiek i niektóre schorzenia (np. klaustrofobia, zaburzenia psychiczne, Choroba Alzheimera czy ADHD) uniemożliwiają to pacjentom. Mogą oni je przejść je pomyślnie tylko w uśpieniu, czyli w dożylnym znieczuleniu ogólnym.

Kto jest kwalifikowany do takiego badania?
• Wszystkie dzieci do 12 roku życia – w tym wypadku sam wiek jest wskazaniem do znieczulenia ogólnego, takim dzieciom „z natury” ciężko jest wytrzymać kilkadziesiąt minut nieruchomo. Ostateczny wybór czy badania przejść ze znieczuleniem czy bez, podejmują rodzice.
• Młodzież do 18 roku życia – zaburzenia hiperkinetyczne (np. ADHD), fobie, zaburzenia lękowe.
• Dorośli – tu lista wskazań jest długa. To m.in. choroba Alzheimera, upośledzenie umysłowe umiarkowanego stopnia, nasilony przebieg zaburzeń lękowych, zaburzenia lękowe w postaci fobii, inne zaburzenia lękowe, brak współpracy pacjenta z personelem medycznym z powodu nasilenia objawów w przebiegu zaburzeń psychicznych lub rozwojowych, zaburzenia osobowości i zachowania spowodowane chorobą, uszkodzeniem lub dysfunkcją mózgu, schizofrenia, uporczywe zaburzenia urojeniowe, ostre i przemijające zaburzenia psychotyczne, zaburzenia schizoafektywne, inne nieorganiczne zaburzenia psychotyczne, epizod maniakalny, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, upośledzenie umysłowe, zaburzenia ruchowe o utrudniającym przeprowadzenie badania.

Na czym polega znieczulenie ogólne?
Jest to wprowadzenie pacjenta w stan głębokiego snu, poprzez podanie dożylne leków. Co ważne: podczas badań w CMM pacjent nie jest intubowany (czyli nie wprowadza mu się przez usta plastikowej rurki do tchawicy). Pacjenci śpią, ale oddychają samodzielnie i są monitorowani przez czujniki tętna i oddechu.

Co to jest rezonans magnetyczny?
To aparat szeroko stosowany dziś w medycynie, umożliwia w nieinwazyjny sposób badać wszystkie wewnętrzne, anatomiczne struktury organizmu, czyli kości, tkanki miękkie, mózg, serce. Obróbka komputerowa pozwala na stworzenie dokładnych, trójwymiarowych obrazów badanych narządów.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?
Aparatura rezonansu przypomina dużą tubę ze środkowym kanałem, w którym, znajduje się pacjent podczas badania. Czas trwania uzależniony jest od diagnozowanego obszaru, najczęściej wynosi między 30 a 90 minut. W trakcie, pacjent będąc wewnątrz „tuby”, może słyszeć odgłosy przypominające pracę pralki lub drukarki atramentowej.


Czy rezonans jest bezpieczny dla zdrowia?

Po pierwsze jest to badanie bezbolesne, po drugie bezinwazyjne, a po trzecie bezpieczne. Jak wykazały badania, pole elektromagnetyczne rezonansu jest po prostu obojętne dla naszego zdrowia w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich czy promieniowania jonizującego wykorzystywanego w przypadku innych badań diagnostycznych. Dlatego też badanie rezonansem można wykonywać wiele razy.

 

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany