Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryba, frytki, kawa, gofry i lody - ile kosztują nad polskim morzem? Oto aktualne ceny

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wakacje nad morzem - jakie ceny obowiązują w tym sezonie? Oglądaj w naszej galerii.
Wakacje nad morzem - jakie ceny obowiązują w tym sezonie? Oglądaj w naszej galerii. MJ
Zaczęły się wakacje. Jakich cen mogą spodziewać się urlopowicze nad polskim morzem? Ile kosztuje obiad, a ile same frytki? Ile zapłacimy za porcję lodów, a ile za wypożyczenie leżaka na plaży? Oglądaj galerię zdjęć

Jakie ceny obowiązują nad polskim morzem? To pytanie zadaje sobie wielu łodzian, którzy planują urlopy.
W lipcu i sierpniu wiele osób wybiera się na wakacje nad polskie morze. Wyjeżdżają tam też dzieci na kolonie i obozy.
Jakie ceny obowiązują na początku urlopowego sezonu w nadmorskich kurortach? Sprawdziliśmy w jednym z nich – w Jastrzębiej Górze. To bardzo chętnie wybierana i często odwiedzana miejscowość przez łodzian.

Słynie z przepięknych plaż i wyjątkowego mikroklimatu. Turyści nie będą się tu nudzić – Nadmorski Park Krajobrazowy ze słynnym wąwozem Lisi Jar oraz mnóstwem szlaków i ścieżek rowerowych, jastrzębski klif – najwyższy na bałtyckim wybrzeżu, Przylądek Rozewie, Gwiazda Północy – czyli najbardziej na północ wysunięty punkt linii brzegowej naszego wybrzeża – to tylko niektóre z licznych atrakcji. Hoteli, pensjonatów, kwater z miejscami noclegowymi w Jastrzębiej Górze także jest bardzo dużo, więc turyści zjeżdżają z całego kraju i z zagranicy. Czekają na nich liczne nadmorskie restauracje i sezonowe budki z przekąskami, a w nich – dosłownie wszystko, na co goście mają ochotę: od ryb po kebab i obiady domowe. Kawiarnie, cukierni i lodziarnie także są zawsze pełne gości. A ceny? Podobne jak w Łodzi.

Ryba, zupa czy tylko frytki?
Na przykład w sezonowej restauracji, nieco oddalonej od ścisłego centrum można zjeść codziennie zarówno obiady, jak i coś z grilla, zupy czy naleśniki.

- Za tradycyjny zestaw: smażoną rybę, frytki i surówkę zapłaciłem 40 złotych – opowiada łodzianin. - Porcja była naprawdę solidna.
Dla porównania zestaw złożony z rolady z kurczaka, ziemniaków i zestawu surówek zapłacimy 37 złotych. Naleśniki – 2 sztuki – w zależności od dodatków kosztują 18-20 złotych.

Zupa dnia w restauracji z widokiem na morze kosztuje 18 złotych.
- Porcja chłodnika z buraczków z jajkiem okazała się tak duża, że wystarczyła mi za dwa dania – zapewnia jedna z turystek. - Zupa była smaczna i sycąca, pełna świeżych warzyw, zieleniny.
Zupy kosztują średnio od 13 do 20 złotych za porcję. Np. żurek z jajkiem i kiełbasą kosztuje 18 złotych , a rosół - 17 złotych, ale posilić się można też różnymi innymi zupami, np. pomidorową, kremem z pomidorów, szpinakową z kurczakiem, pieczarkową z makaronem - już od 13 złotych za porcję.

Poszczególne ceny są dość przystępne i rachunek za skromny posiłek dla jednej czy dwóch osób nie drenuje portfela. Natomiast jeśli już wybierze się na obiad dla rodzina z dziećmi - kwota na paragonie robi wrażenie.
- Dzieci zwykle zamawiają naleśniki albo nuggetsy z frytkami, albo same frytki z keczupem - opowiadają rodzice trójki kilkulatków. - My zamawiamy raczej oszczędnie - same zupy. I tak nasze codzienne rachunki za obiad wynoszą ponad 100 złotych. A przecież na tym się nie kończy - bo jak sobie wyobrazić spacer bez wizyty w lodziarni?

Lody, kawa, gofry...
Lody mają ogromne powodzenie i budek z nimi jest mnóstwo. Wybór także ogromny. Największe zainteresowanie budzą lody rzemieślnicze. Stawka za gałkę jest wszędzie taka sama – 7 złotych, a wybór smaków niesamowity!
- Urzekły nas lody serowe z rokitnikiem – mówią goście jednej z budek w pobliżu latarni morskiej Rozewie.
Mała czarna w kawiarniach to wydatek 9-11 złotych. Za cappuccino czy latte zapłacimy o parę złotych więcej.
- Byłem trochę zaskoczony, gdy za dwie kawy dostałem rachunek 30 złotych – mówi wczasowicz. - To było zwykłe americano i cappuccino. Ale w sumie – jak się potem zastanowiłem – w Łodzi są porównywalne ceny.
Gofry w zależności od dodatków kosztują od 10 do 18 złotych. Ten najdroższy to opcja z bitą śmietaną i owocami.

Poleżeć wygodnie na plaży
Na plaży funkcjonują zarówno bary, jak i sezonowe wypożyczalnie sprzętu. Leżak na cały dzień można wypożyczyć za 15 złotych, a łóżko plażowe - za 30 złotych. W obu przypadkach trzeba jeszcze zostawić kaucję w wysokości 50 złotych. W kurortowych sklepikach i na stoiskach można kupić sobie własny leżak za 120-180-200 złotych, albo krzesło składane za 80-100 złotych.
Za lody na plaży, roznoszone przez sprzedawcę trzeba zapłacić 10-12 złotych za porcję (to rożki, lody na patyku itp.)

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany