Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy jeżdżą po podłódzkich miejscowościach szukając w tamtejszych aptekach szczepionek przeciwko grypie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Zdaniem doktor Beaty Szadkowskiej z poradni na Górnej, w której co roku szczepi się 10 proc. pacjentów, w tym roku zaszczepić chce się ok. 40 proc. Niektórzy pacjenci już nawet zdobyli szczepionki. Co z tego, że Ministerstwo Zdrowia na liście leków refundowanych za szczepionki dla osób 75 plus przewidziało 100 proc. refundacji, a dla wielu grup na poziomie 50 proc., skoro nie można ich kupić. Dla przykładu apteka przy ul. Bratysławskiej w ostatniej dostawie otrzymała 3 szczepionki. Bez problemu sprzedałaby ich 3 tys.

\
- Moi pacjenci jeżdżą po aptekach w podłódzkich miejscowościach, gdzie zainteresowanie szczepieniami jest dużo mniejsze niż w Łodzi, i niekiedy udaje się im taką szczepionkę kupić – mówi doktor. – Wczoraj na przykład zaszczepiła cztery osoby.
Jeśli chodzi o szczepionki sytuacja jest tragiczna. Na Retkini i Karolewie seniorzy chodzą od poradni do poradni pytając o szczepionki corocznie fundowane przez Urząd Miasta, ale panie rejestratorki poza tym, że tych poradni w tym roku do szczepień nie wytypowano nie są w stanie powiedzieć nic więcej. No może poza tym, że w tym roku o szczepienia seniorzy pytali już w połowie sierpnia.
- Zalecałabym szczepienia w październiku, bo pełnią one swoją role przez pół roku, a w Polsce w marcu grypa jeszcze jak najbardziej jest – mówi doktor Szadkowska. – Ale już odkładanie ich na dalsze miesiące nie jest właściwe.
Jak mówi doktor za każdym razem gdy wypisuje receptę na szczepionkę może w systemie dostępnym dla lekarzy i aptekarzy sprawdzić, jaka jest dostępność tego leku. W przypadku szczepionki Influvac, która miała być dostępna po 20 września, poziom jej dostępności określono na 5 proc.
Dr Rober Błaszczak, geriatra, podkreśla, że ryzyko zachorowania na infekcję wirusową w przypadku gdy nie zaszczepimy się przeciwko grypie wyraźnie się zwiększa. Należy zatem koniecznie stosować środki zapobiegawcze.
- Nosić maseczki, unikać dużych skupisk ludzkich i pamiętać też o higienie rąk myjąc je ciepła wodą z mydłem i dezynfekować specjalnym płynem – radzi doktor. – Infekcja jest szczególnie niebezpieczna dla pacjentów chorujący na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i choroby układu krążenia.

- Od 15 września łódzcy seniorzy powinni być bezpłatnie szczepieni przeciwko grypie.
Miasto przeznaczyło na ten cel 350 tys. zł - o 100 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku. Wybraliśmy też poradnie, które mają szczepić seniorów – wyjaśnia Marcin Masłowski, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta. - Niestety, w Polsce nie ma szczepionek na grypę. Co robi w tej sprawie minister zdrowia? Co robi premier odpowiedzialny za ochronę zdrowia? Nie wiemy. Być może warto zapytać rząd, bo sytuacja robi się alarmująca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany