MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sławny ekonomista i były prezydent - dwaj nowi doktorzy honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

opr. (pij)
Tytuł doktora honoris causa wręcza Jeffreyowi Sachsowi rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Antoni Różalski.
Tytuł doktora honoris causa wręcza Jeffreyowi Sachsowi rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Antoni Różalski. Uniwersytet Łódzki
Były prezydent Niemiec, Joachim Gauck, a także wybitny amerykański ekonomista, prof. Jeffrey Sachs, otrzymali tytuły doktorów honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczystości zorganizowano na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym i Wydziale Filologicznym. Drugie wydarzenie połączone było z uroczystym Senatem UŁ z okazji 74-lecia uczelni.

Promotorem doktoratu honoris causa dla profesora Jeffreya Sachsa był dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego prof. Rafał Matera.

- Są dwa główne argumenty za tym, żeby przyznać Panu Profesorowi Jeffreyowi Sachsowi tytuł doktora honoris causa UŁ. Pierwszym są jego zasługi dla popularyzowania nauk ekonomicznych i umiejętność współpracy z naukowcami reprezentującymi inne dyscypliny naukowe. Drugim jest wsparcie dla krajów z problemami gospodarczymi na całym świecie, w tym dla Polski - powiedział prof. R. Matera.

Prof. Jeffrey Sachs to jeden z najwybitniejszych ekonomistów na świecie. Doradzał rządom w Ameryce Łacińskiej, krajom byłego ZSRR czy państwom azjatyckim. Służył również swoją wiedzą podczas kształtowania polskiego systemu kapitalistycznego na początku lat 90’ XX w. W 1999 roku został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

- Po 30 latach od pierwszych reform w Polsce widzimy, że ich rdzeń udało się zachować. Tym rdzeniem było założenie, żeby Polska wróciła do wolnej Europy. Nie chciałem tu eksperymentu, tylko powrotu normalności po 45 latach złego podziału. W Polsce udało się to świetnie. Słyszę czasem wiele narzekań i skarg, ale w historii każdego sukcesu nigdy ich nie brakuje. Teraz świat z podziwem patrzy na to co udało - powiedział prof. Jeffrey Sachs

Po południu, na Wydziale Filologicznym UŁ, tytuł doktora honoris causa odebrał Joachim Gauck, były prezydent Niemiec i działacz opozycji antykomunistycznej w NRD. Uroczystość połączona była z 74-leciem Uniwersytetu Łódzkiego.

- Zasłużył się dla tych, którzy opowiadali się za rozliczeniem z przeszłością Niemiec, zasłużył się dla tych, którzy byli za przyjaźnią z Polską i Polakami. Sam opowiadał się zawsze za wartościami, które są wyjątkowo bliskie Uniwersytetowi Łódzkiemu – powiedział o Joachimie Gaucku promotor doktoratu honoris causa, prof. Andrzej Kaniowski z Instytutu Filozofii IŁ.

- Tolerancja – co jest już dla nas wystarczająco jasne – to rzecz trudna. Jeżeli nadal o nią walczymy i ją chwalimy, to dlatego, że jest ona osiągnięciem cywilizacyjnym, jest dobrem zarówno w wymiarze społecznym, jak i w wymiarze jednostkowym. Tolerancja zmusza człowieka do przełamywania własnych słabości. Zmusza go do tego, aby tłumił impulsywne reakcje, aby na to, co inne i obce, nie reagował wściekłością i agresją. Uczy człowieka, by nie dostrzegał w innym wroga, którego należy zwalczyć, ujarzmić, a nawet zniszczyć. Wymaga postaw społecznych, które uwzględniają potrzeby drugiego człowieka. Brak tolerancji, prowadzący do nieprzerwanych walk, spowodowałby samounicestwienie ludzkości. Kto więc stawia czoła wyzwaniom i osiąga sukces, nagradzany jest szczęściem. Kto przełamuje własne słabości, ten zyskuje pewność siebie i zaufanie do własnej osoby. W tym sensie opłaca się być tolerancyjnym - powiedział podczas swojego wystąpienia Joachim Gauck.

Joachim Gauck urodził się i wychował w Niemieckiej Republice Demokratycznej, w nadmorskim Rostocku. Tam również zaczął studiować teologię. Po skończeniu studiów był pastorem ewangelickim. W okresie podziału Niemiec wspierał dysydentów i sprzeciwiał się ówczesnemu systemowi władzy. Po upadku komunizmu we wschodnich Niemczech zwolnił się ze służby jako pastor i zaangażował się w politykę. Był prezesem Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi (Instytut Gaucka). W marcu 2012 roku został wybrany na prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Urząd ten sprawował przez jedną pełną kadencję, do marca 2017 roku. Za swoją działalność społeczną i polityczną był wielokrotnie odznaczany, w Niemczech i poza granicami ojczyzny.

Była to kolejna wizyta Joachima Gaucka na Uniwersytecie Łódzkim. 7 lat temu, tuż przed objęciem funkcji prezydenta Niemiec, wygłosił na Wydziale Prawa i Administracji UŁ wykład rektorski „Wolność jako obietnica i wieczne wyzwanie”.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany