1/10
Śnieżyce, awarie, oszczędności pradu. Czy uczniowie w Łódzkiem zimą mogą uczyć się zdalnie?
fot. 123RF
2/10
Wojenna zima będzie w Europie trudna, także dla organów...
fot. Archiwum Polska Press

Wojenna zima będzie w Europie trudna, także dla organów prowadzących szkoły oraz dla uczelni. Ceny energii galopują, a to przekłada się na konieczność oszczędzania.

Zaskakującą informację podała w połowie września Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Teatralna i Telewizyjna w Łodzi. Z powodu wysokich cen energii uczelnia przełoży naukę z mroźnego stycznia na cieplejszy lipiec. W ten sposób świąteczno-noworoczna przerwa od zajęć dydaktycznych potrwa aż do końca stycznia, natomiast letnia sesja egzaminacyjna odbędzie się dopiero na początku lipca.

- To pozwoli obniżyć koszty i wygenerować duże oszczędności bez konieczności podejmowania w czasie roku akademickiego doraźnych decyzji – wyjaśnia Krzysztof Brzozowski, rzecznik prasowy uczelni.

.

3/10
Tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego decyzję o...
fot. Krzysztof Szymczak

Tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego decyzję o oszczędnościach podjęła też Akademia Muzyczna w Łodzi. W tym roku uczelnia zapłaciła za energię pół miliona złotych. Przewidywany koszt na rok 2023 to aż 1,9 mln zł, czyli niemal cztery razy więcej. Kwota ta nie uwzględnia kosztów dystrybucji, na który będzie dodatkowy przetarg.

Dlatego akademia wprowadza kilka dość drastycznych rozwiązań. Pierwsza to skrócenie godzin otwarcia– w tygodniu do godz. 21, w soboty do 20, zaś niedzielę budynki będą zamykane już o godz. 16. Uczelnia będzie też zamknięta w weekendy wypadające koło świąt oraz w czasie przerwy świąteczno-noworocznej. W tym czasie zajęcia- z małymi wyjątkami - prowadzone będą zdalnie, co oznacza, że zdalnie tuż przed świętami będą się uczyć studenci stacjonarni, a w wybrane weekendy – zaoczni.

4/10
Politechnika Łódzka spodziewa się, że jeśli nie będzie...
fot. Krzysztof Szymczak

Politechnika Łódzka spodziewa się, że jeśli nie będzie wsparcia ze strony rządu, zapłaci w przyszłym roku za rachunki 40 mln zł. To skłania ją do szukania oszczędności. Uczelnia już zamontowała inteligentne oświetlenie kampusu A, chce teraz dołożyć głowice sterujące kaloryferami oraz włączające się na ruch oświetlenie korytarzy.

- Szacujemy, że te działania przyniosą nam obniżenie kosztów o około 10 proc. po stronie energii elektrycznej i 20 proc. po stronie energii cieplnej. Rozważamy także instalację ogniw fotowoltaicznych, które będą służyły potrzebom własnym – wyjaśnia Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa uczelni.

Także Akademia Muzyczna zwróciła się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o środki na zamontowanie w budynkach czujników ruchu oraz założenie paneli fotowoltaicznych na dachu sali koncertowej przy ul. Żubardzkiej.


Na naukę zdalną nie może sobie pozwolić natomiast Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Uczelnia tłumaczy, że już pandemia wystarczająco zaburzyła tryb nauki.

- Takie rozwiązanie traktujemy jako ostateczność – podkreśla Joanna Orłowska, rzeczniczka uczelni.


Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Pogrzeb Jacka Zielińskiego. Tłumy żegnały współzałożyciela Skaldów ZDJĘCIA

Pogrzeb Jacka Zielińskiego. Tłumy żegnały współzałożyciela Skaldów ZDJĘCIA

W łódzkim Orientarium stoją inteligentne ule. Mieszkają już w nich pierwsze pszczoły

W łódzkim Orientarium stoją inteligentne ule. Mieszkają już w nich pierwsze pszczoły

Zagłębie Lubin - ŁKS. Mecz o uratowanie choćby resztek piłkarskiego  honoru

Zagłębie Lubin - ŁKS. Mecz o uratowanie choćby resztek piłkarskiego honoru

Zobacz również

W Łodzi świętowano Dzień Rodziny

W Łodzi świętowano Dzień Rodziny

Zakończył się kompleksowy remont Inowrocławskiej

Zakończył się kompleksowy remont Inowrocławskiej