ŁKS. Jak w Anglii sukces daje dobra gra stoperów

Co decydowało o sukcesie drużyny ŁKS w jesiennych ligowych starciach?

Nie ma w tym przypadku, że trzy pierwsze miejsca wśród najlepszych piłkarzy ŁKS w rundzie jesiennej, zdaniem czytelników portalu lksfans.pl, zajęli ludzie z defensywy. Wygrał stoper Maksymilian Rozwandowicz, drugi był boczny obrońca Bartosz Widejko, a trzeci bramkarz kapitan Michał Kołba.
O sukcesach w II lidze w jesiennej rundzie rozgrywek decydowała bowiem skuteczna gra obronna. Nie ma w tym przypadku, że cztery pierwsze zespoły straciły najmniej goli. GKS i ŁKS po 11, Warta 12, a Radomiak 18. Łodzianie pięć bramek stracili u siebie, a sześć na wyjeździe. Skuteczna gra obronna sprawiła, że przegrali w rundzie tylko jeden mecz z Olimpią Elbląg (1:2) na wałsnym boisku.
Gra w II lidze przypomina trochę walkę w ligach angielskich jest bardzo dużo walki, a sporo bramek pada po stałych fragmentach gry. Żeby się przed takimi golami uchronić, trzeba mieć silnych, sprawnych i pewnych środkowych obrońców.
Środek defensywy ŁKS tworzony przez Rozwandowicza (19 meczów, 1710 minut na boisku, dwa gole) i Kamila Jurasza (18, 1609 minut). W ostatnim pojedynku z Gwardią w Koszalinie udanie zastąpił Juraszka Słowak Lukas Bielak.
Skuteczna gra środkowych obrońców sprawiła, że jesienią nie pojawił się na boisku utalentowany Jan Sobociński. Szkoda, bo to bardzo utalentowany zawodnik. Może trzeba go wypożyczyć, żeby miał szansę ogrania się w dorosłym futbolu?
Środek obrony, ba cała defensywa, w której sprawdzają się też Kamil Rozmus i Paweł Pyciak, to jest formacja, przy której nie trzeba nic majstrować. Trzeba tylko pracować nad jej współpracą z zawodnikami ofensywnymi i ich zadaniami defensywnymi, gdy rywal przechodzi do ataku.

Materiał oryginalny: ŁKS. Jak w Anglii sukces daje dobra gra stoperów - Express Ilustrowany