Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Lalkarstwa będzie obchodzony w Łodzi. W muzeum archeologicznym odbędzie się specjalna sesja o lalkach

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Lalka miesiąca to nowy muzealny projekt Działu Widowisk Lalkowych. W marcu jest nią Janko Muzykant z teatru Groteska. Autorem scenografii był Jerzy Skarżyński, który w 2024 roku obchodziłby 100 rocznicę urodzin.
Lalka miesiąca to nowy muzealny projekt Działu Widowisk Lalkowych. W marcu jest nią Janko Muzykant z teatru Groteska. Autorem scenografii był Jerzy Skarżyński, który w 2024 roku obchodziłby 100 rocznicę urodzin. MAIE
W czwartek 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Lalkarstwa. Z tej okazji Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne przy placu Wolności w Łodzi organizuje sesję naukową "Ocalić lalkę!". Jej organizatorem jest Dział Widowisk Lalkowych, który posiada największy zbiór lalek i projektów w Polsce.

Sesja naukowa została podzielona na dwie części. Pierwsza to część historyczna zatytułowana "Bal u lal", druga "Quo vadis, lalko?" będzie doświadczalno-warsztatowa.

Światowy Dzień Lalkarstwa jest szczególnie ważny dla wszystkich, którzy zajmują się teatrem, ale u nas będzie nie tylko teatr, ale przypomnimy również rzeczy związane z lalkami filmowymi, bo Łódź jest miastem, w którym w dziedzinie animacji filmowej bardzo dużo się zdarzyło - mówi Nena Stańczuk z Działu Widowisk Lalkowych.

W zbiorach muzeum są lalki teatralne i filmowe, tak jak one kiedyś wyglądały. Przy tej okazji będzie można zobaczyć nową odsłonę wystawy, na której prezentowane są lalki cztery pory roku Zygmunta Smandzika, uznanego scenografa, będzie też odsłona wiosenna, bo 21 marca to pierwszy dzień wiosny. Ekspozycja jest dostępna w nowym budynku B. Na specjalnej małej wystawie pokazane będą lalki pokazane pod kątem materiałów z jakich zostały wykonane. Często materiały są nieoczywiste. W latach 70 kreatywność twórców lalkowych wynikała przede wszystkim z ograniczonego dostępu do materiałów.

Dział Widowisk Lalkowych w łódzkim muzeum Archeologicznym i Etnograficznym powstał w 1981 roku i jest najmłodszym tworem w strukturach placówki. W zbiorach placówki jest kilkanaście tytułów i prac znanych (Tadeusz Wilkosz, Eugeniusz Sturlis), ale i zupełnie zapomnianych i nieznanych artystów. Dzięki rekonstrukcjom cyfrowym, wiele tych rzeczy można ponownie zobaczyć i wiele osób do tego wraca, interesuje się tą dziedziną.

Na sesji naukowej przypomnimy nazwiska bardziej teatralne, które dla nas są szczególnie ważne. Będzie o Zofii Gutkowskiej-Nowosielskiej, Janie Zielińskim, który był bardzo skromnym i w pewnym momencie bardzo znanym artystom teatralnym - dodaje Nena Stańczuk.

W programie przewidziano również pokaz skanowania zabytków związany z digitalizacją dzieł sztuki oraz związanymi z tym wyzwaniami konserwatorskimi. W czasie sesji przypomniana zostanie także cała rzesza rzemieślników, którzy w pracowniach realizowali projekty artystów.

Sesja naukowa jest okazją do tego, by łodzianie i środowisko związane z teatrem, lalkarstwem i filmem animowanym zobaczyło jakie wspaniałe zbiory ma łódzka placówka, która jest kojarzona przede wszystkim z artefaktami liczącymi setki i tysiące lat. Tymczasem Dział Widowisk Lalkowych to jeden z największych w Polsce tego typu zbiorów, w którym zgromadzone są projekty lalek oraz lalki ze spektakli i filmów. W muzeum zgromadzono blisko 8 tysięcy eksponatów.

Zachęcamy do darowizn przedmiotów, lalek, czy rysunków, bo tak naprawdę coś co trafi do nas ma szansę, na przetrwanie - uzupełnia Nena Stańczuk.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany