Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy dzień POChP. Czy grozi Ci choroba płuc? Czynniki wpływające na tę chorobę

(opr. jed)
Dziś obchodzimy Światowy Dzień POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, na tę chorobę cierpi około 210 milionów ludzi na całym świecie.

DZIKA ŚWINIA GUBIN [DAWNA GOSPODA] po KUCHENNYCH REWOLUCJACH

Przewlekłe choroby układu oddechowego stanowią trzecią, po schorzeniach układu sercowo-naczyniowego i nowotworach, przyczynę zgonów Europejczyków. W Polsce POChP rozpoznaje się u co 10 osoby powyżej 40. roku życia. To 2 miliony osób, z czego aż 80 procent nie wie, że choruje. Z jej powodu umiera co roku około 15 tysięcy Polaków.

POChP to choroba nieuleczalna, ale właściwa terapia możne znacząco wpłynąć na redukcję zarówno objawów, takich jak np. duszność, jak i częstotliwości zaostrzeń choroby. Specjaliści zgodnie twierdzą, że chorobie można skutecznie zapobiegać, przede wszystkim dbając o jakość powietrza, którym oddychamy.

Wśród głównych czynników rozwoju choroby wymienia się:
- palenie tytoniu, także bierne
- zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy lub zamieszkania
- częste infekcje układu oddechowego w dzieciństwie
- nawracające infekcje oskrzeli i płuc
- nadreaktywność oskrzeli i astmę
- uwarunkowania genetyczne.

Palenie papierosów w 80 procentach przypadków jest przyczyną rozwoju POChP. Schorzenie rozpoznaje się najczęściej u osób palących 15 – 20 lat. Ważne jest dbanie o jakość powietrza we wnętrzach. Choroba dotyka nie tylko biernych palaczy, ale też pracowników narażonych na wdychanie pyłów, dymów i gazów w pracy oraz osób używających do ogrzewania mieszkań i gotowania węgla, drewna lub gazu w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), ponad 3,5 miliona osób umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. W Polsce szacunki mówią o 45 tysiącach osób rocznie. POChP jest chorobą wymagającą kompleksowej opieki medycznej. Duże znaczenie odgrywa rehabilitacja, obejmująca m.in. trening fizyczny i ćwiczenia oddechowe. Pacjent powinien stosować odpowiednią dietę, często – ze względu na rosnące przy POChP ryzyko wystąpienia depresji – zalecana jest psychoterapia.

[ZOBACZ TEŻ FILM Ewa Kopacz o pomysłach PiS na służbę zdrowia: To tylko hasła, brakuje konsekwencji(autorAIP/Agencja Informacyjna Polskapresse)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Ewa Kopacz o pomysłach PiS na służbę zdrowia: To tylko hasła, brakuje konsekwencji(autorAIP/Agencja Informacyjna Polskapresse)