MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły już czekają na uczniów. W niektórych spore zmiany! Co z budynkami po gimnazjach w Łodzi?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W poniedziałek, 2 września, zacznie się znowu szkoła. W mijającym tygodniu w łódzkich placówkach odbywały się spotkania rad pedagogicznych, dopinanie planów lekcji oraz sprzątanie sal i korytarzy na przyjęcie uczniów. W związku z likwidacją 41 gimnazjów niektóre szkoły czekają zmiany. Tak będzie m.in. w Zespole Szkół Rzemiosła przy ul. Żubardzkiej. Placówka otrzymała do dyspozycji gmach po Gimnazjum nr 8, które działało w sąsiedztwie.

To budynek oddalony o około 300 metrów – opowiada Marcin Józefaciuk, dyrektor. - Przejęliśmy go w całości, z wyposażeniem tak, że bez żadnych dodatkowych zmian czy inwestycji możemy z niego od razu korzystać. Jego baza pozwala tu prowadzić wszystkie lekcje przedmiotów ogólnokształcących. Jest m.in. wspaniała ekopracownia do prowadzenia biologii i geografii. Stworzymy tam jeszcze dodatkową pracownię fryzjerską. Ponadto zyskaliśmy dodatkową bazę sportową – z salą gimnastyczną i boiskiem wielofunkcyjnym. To dla nas bardzo korzystne, bo udało nam się ułożyć plan w godz. 8-16., przy czym uczniowie jednego dnia nie będą musieli wędrować między budynkami. Przechodzić będą ewentualnie tylko nauczyciele.

W ZSR w tym roku uczyć się będzie blisko 500 młodych ludzi, z czego połowa – w podwójnych klasach pierwszych (po gimnazjum i po podstawówce). W „starym” budynku szkoły trwa jeszcze termomodernizacja, ale tylko na zewnątrz. W środku mogą się odbywać zajęcia.

Budynki wolnostojące po gimnazjach przejmują też inne szkoły. Np. Technikum nr 3 – dostało gmach po Gimnazjum nr 5, a XX LO przeprowadziło się do budynku po Gimnazjum nr 41. Gmachy po gimnazjach w zespołach szkół w naturalny sposób zaanektowały placówki w nich funkcjonujące. Tak stało się w ZSO 1 czy ZSO 8 na Widzewie.

- My mamy niespodziankę – zdradza Bogumiła Cichacz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 przy ul. Rewolucji 1905 r. - Odmalowaliśmy dwa korytarze i ustawiliśmy szafki dla wszystkich uczniów. Jest ich 400. Udało nam się je kupić dzięki hojności Rady Osiedla Katedralna. Uczniowie będą mogli trzymać w nich swoje przybory, stroje na wuef, zapasowe butelki z wodą, książki...
- A nam w ostatniej chwili udało się utworzyć jeszcze jedną klasę pierwszą – mówi Michał Różański, dyrektor SP 26 przy ul. Pogonowskiego. - Obsadzamy ostatnie etaty. Niestety lekcje będą się odbywały na dwie zmiany i trwały do godziny 16.30.

Inauguracja roku szkolnego 2019/20
Ponad 60 tysięcy uczniów 2 września wraca po 74 dniach wakacji do szkół – podstawowych, liceów, techników i branżówek. Po raz pierwszy od 20 lat nie ma wśród nich już gimnazjalistów. Szkoły tego typu – w Łodzi 41 placówek - zostały zlikwidowane rządową reformą systemu edukacji. W jej wyniku w szkołach średnich sytuacja w tym roku jest wyjątkowa – w klasach pierwszych spotkały się dwa roczniki - absolwentów gimnazjów i klas VIII podstawówek. To sprawia, że pierwszoklasiści stanowią w tych szkołach połowę wszystkich uczniów! Miejska inauguracja roku szkolnego 2019/20 została zaplanowana właśnie w jednej z nich – Zespole Szkół Gastronomicznych „Gastronomik” przy ul. Sienkiewicza. Rok szkolny zaczynają także łódzkie przedszkolaki.
- O godzinie 9 powitamy uczniów klas IV-V, o 9.30 – VI-VIII, o 10 – II i III, a o 11 – I – wylicza Michał Różański, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4: SP 26 i PM 98. - Po dwumiesięcznej przerwie wróci też 125 naszych przedszkolaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany