Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpik 32-letniego pielęgniarza z "Matki Polki" uratował życie Amerykance

LB
32-letni Rafał Danielewicz, pielęgniarz anestezjologiczny z „Matki Polki”, oddał komórki macierzyste z krwi Uratował chorą na białaczkę mieszkankę USA.

Rafał Danielewicz twierdzi, że nie zrobił nic niezwykłego. Po prostu oddał szpik.
Od 11 października zacznie obowiązywać wydłużony czas obowiązywania biletów MPK Łódź

- To tylko zwykła chęć pomocy drugiemu człowiekowi - mówi.

Rafał Danielewicz od wiosny pracuje w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Jest pielęgniarzem anestezjologicznym, na co dzień pracuje m.in. z dziećmi chorymi na raka. Pod koniec ubiegłego roku zgłosił się do banku dawców szpiku fundacji DKMS. Wiosną zwrócono się do niego z pytaniem, czy nadal podtrzymuje gotowość bycia dawcą i poproszono, aby zgłosił się na badania krwi. Potem były kolejne, bardziej szczegółowe badania, bo o szpik pana Rafała zapytała jedna z klinik w USA. Okazało się, że jest on bliźniakiem genetycznym (osobą, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak tej drugiej osoby) dla chorej na białaczkę pacjentki. Jego szpik może uratować jej życie.

Nie wahał się ani chwili. Pobranie komórek macierzystych odbyło się w Warszawie.

- To nic nie boli - uspokaja potencjalnych dawców pan Rafał. - Siedziałem w fotelu i miałem wpięte w żyły dwa wenflony - krew pobierana z mojej żyły była przefiltrowywana, tak aby oddzielić z niej komórki macierzyste, a następnie znowu wprowadzana do krwiobiegu.

W ten sposób trzy razy przefiltrowano krew z organizmu pana Rafała (w sumie 18 litrów: 3 razy 6 litrów), pobierając 300 ml komórek macierzystych. Pobrane komórki w ciągu 27 godzin zostały przetransportowane do kliniki i podane chorej.

Po ich oddaniu pan Rafał za pośrednictwem fundacji wysłał e-mail do swojej bliźniaczki. Napisał, że trzyma za nią kciuki i jeśli będzie taka potrzeba, to jeszcze raz odda jej szpik. Oczywiście ani dawca, ani biorca nie poznają swoich personaliów.

Dawcę i biorcę wiele łączy. Od dnia przeszczepu mają tę samą grupę krwi, a ok. trzech miesięcy po przeszczepie kod genetyczny biorcy staje się identyczny z kodem genetycznym dawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany