IPT - pasek artykułowy

Szukasz pomysłu na weekend? Wybierz się na szlak drewnianych kościółków wokół Puszczy Zielonka

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
W sercu Wielkopolski, wokół malowniczej Puszczy Zielonka, ukryty jest niezwykły skarb kultury i historii – Szlak Drewnianych Kościołów. To unikalny projekt turystyczny, stworzony przez Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” i otwarty dla miłośników dziedzictwa oraz podróżujących samochodami czy pieszo.

Spis treści

Szlak drewnianych kościołów w Wielkopolsce

W sercu Wielkopolski, otulony bujnymi lasami Puszczy Zielonka, rozciąga się niezwykły szlak turystyczny, który stanowi prawdziwą perłę dla miłośników historii i architektury sakralnej. Mowa tu o „Szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka”. To nie tylko podróż przez malownicze tereny, ale także okazja do poznania bogatego dziedzictwa drewnianej architektury sakralnej.

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Kicinie
Zachwycające drewniane kościoły, ukryte w malowniczych zakątkach Puszczy Zielonka, tworzą niezwykły „Szlak Kościołów Drewnianych". To nie tylko trasa turystyczna, ale także projekt mający na celu ochronę i promocję dziedzictwa drewnianej architektury sakralnej.

CC BY-SA 4.0Sławomir Milejski/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Szlak, ufundowany w 2008 roku, pozwala odkryć 12 drewnianych kościołów, stanowiących nie tylko architektoniczne arcydzieła, ale także świadectwo historii i wiary. Projekt ten to rezultat staranności gmin zrzeszonych w „Puszczy Zielonka” oraz wsparcia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Zobacz w galerii zdjęć: Szlak drewnianych kościółków wokół Puszczy Zielonka

Trasa, skonstruowana z myślą o wygodnej turystyce samochodowej, wiedzie przez malownicze zakątki sześciu gmin:

  • Czerwonaka,
  • Kiszkowa,
  • Murowanej Gośliny,
  • Pobiedzisk,
  • Skoków,
  • Swarzędza

To podróż w czasie i przestrzeni, gdzie drewno, naturalny surowiec z Puszczy Zielonka, odgrywa kluczową rolę.

Podróże w czasie i przestrzeni

Historia kościołów na szlaku sięga średniowiecza, z fundacji rycerskich, książęcych czy duchownych. Obecne świątynie powstały między XVI a XIX wiekiem, a każda z nich ma swoją unikalną historię. Najstarszy spośród nich, kościół w Wierzenicy z fragmentami datowanymi przed rokiem 1589, kryje w sobie dzieła klasy europejskiej, jak marmurowy nagrobek hrabiego Cieszkowskiego czy słynne drzwi Lenartowicza.

Wieża kościoła w Uzarzewie skrywa dokument z 1868 roku, odkryty podczas remontu, napisany przez ówczesnych dziedziców wsi – Żychlińskich. To tylko niektóre z fascynujących historii związanych z tym wyjątkowym szlakiem.

Węglewo Kościół św Katarzyny Aleksandryjskiej
Gmina Pobiedziska
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie (1818 r.): Znany z obrazu Matki Bożej zwanej Panią z Wyspy, pełnego legendy.

CC BY-SA 4.0Sławomir Milejski/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Podróżując tą trasą, odwiedzający spotkają się z różnorodnością stylów architektonicznych, począwszy od gotyku, przez barok, aż po dzieła współczesne. Kościoły na szlaku nie tylko zachwycają swoją formą, ale także kryją w sobie niezwykłe dzieła sztuki sakralnej.

Zobacz jak, wyglądają kościoły na szlaku w galerii zdjęć poniżej:

Szlak drewnianych kościółków to nie tylko podróż w przeszłość, lecz także refleksja nad harmonią między człowiekiem a naturą. Trasa przypomina o związku między kulturą a środowiskiem naturalnym, gdzie drewno z puszczy było nie tylko budulcem, lecz także źródłem inspiracji.

Dzięki temu unikalnemu szlakowi podróżujący mają okazję odkryć skarby polskiego dziedzictwa, zanurzyć się w historii i pięknie drewnianej architektury sakralnej. To niezapomniane doświadczenie dla miłośników podróży, sztuki i historii.

Zobacz też: Warszawa – europejska perła, wychwalana przez Niemców. Polska metropolia zdobywa uznanie za granicą

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży