Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy na saksach nad Dobrzynką! W pabianickich firmach coraz więcej pracowników z Ukrainy

lila sayed
Aż 29 obywateli Ukrainy w styczniu podjęło pracę na terenie powiatu pabianickiego. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach wpłynęły 62 oświadczenia o zamiarze zatrudnienia Ukraińca w nadchodzących tygodniach. W ubiegłym roku pabianiccy pracodawcy złożyli do lokalnego PUP aż 1667 takich oświadczeń.

W ubiegłym roku pabianiccy pracodawcy złożyli 1667 wniosków o zatrudnienie obywatela Ukrainy.

Do końca 2017 roku w celu zatrudnienia cudzoziemca bez zezwolenia na pracę pracodawca był zobowiązany złożyć do rejestracji „oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy”. Na podstawie tego oświadczenia cudzoziemiec mógł ubiegać się w konsulacie RP o wizę w celu wykonywania pracy, a praca mogła trwać 180 dni w ciągu nadchodzących 12 miesięcy - tłumaczy Danuta Skwirowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach.

Takich oświadczeń w ubiegłym roku wpłynęło do pabianickiego urzędu pracy 1 848. Zdecydowana większość (1667) dotyczyła zatrudnienia Ukraińców.

***

Nieporównywalnie mniej osób przyjechało na saksy do Pabianic i okolic z innych krajów. PUP zarejestrował 83 obywateli Gruzji, 44 mieszkańców Mołdawii, 41 Białorusinów. Tylko 9 wniosków odnosiło się do przybyszów z Armenii, a zaledwie 4 - z Rosji.

- Należy podkreślić, że było to oświadczenie o zamiarze podjęcia pracy przez obcokrajowca. Pracodawca nie miał zapisanego w przepisach obowiązku informowania urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca - podkreśla dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Danuta Skwirowska.

Przepisy zmieniły się napoczątku tego roku. Od stycznia dotychczasowe „oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi” zastąpiono „oświadczeniem o powierzeniu pracy cudzoziemcowi”. Pracodawca ma też obowiązek poinformowania PUP o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez obcokrajowca. W styczniu w pabianickim PUP złożono 93 takie oświadczenia. 90 z nich dotyczyło obywateli Ukrainy, 2 - Białorusinów i jeden - Gruzina. W 29 przypadkach pracodawca potwierdził fakt zatrudnienia Ukraińca. W pozostałych zadeklarowano późniejszy termin podjęcia pracy.

- Od 1 stycznia znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadziła nowe rozwiązanie, umożliwiające zatrudnienie w Polsce cudzoziemców - informuje Danuta Skwirowska. - Zezwolenie napracę sezonową.

Praca sezonowa nie może trwać więcej niż 9 miesięcy i dotyczy sektorów: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka. Tylko w styczniu do pabianickiego urzędu pracy wpłynęło 19 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową - wszystkie dla obywateli Ukrainy.

Rzeczywiście język ukraiński słychać na ulicach Pabianic, w marketach spożywczych, na przystankach autobusowych (niewielu z nich porusza się samochodem). Cudzoziemcy najczęściej pracują w branżach handlowych, budowlanych i produkcyjnych (zakłady przy ul. Lutomierskiej i ul. Konstantynowskiej w Pabianicach).

Kobieta po czterdziestce
Według danych Narodowego Banku Polskiego, w 2013 roku to kobiety stanowiły większość imigrantów - później ich udział spadł z 67,1 proc. do 42,1 proc. (w skali kraju). Najczęściej przybywają do Polski osoby starsze, powyżej 45. roku życia oraz najmłodsze, poniżej 25 lat.

WALENTYNKI 2018, WIERSZYKI NA WALENTYNKI, MIŁOSNE WIERSZYKI, SMSY DLA ZAKOCHANYCH, WIERSZYKI DLA ZAKOCHANYCH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany