MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Dziś w Expressie specjalny dodatek - archiwalne zdjęcia ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Piotr Grabowski
ul. Piotrkowska w Łodzi
ul. Piotrkowska w Łodzi fot. archiwum państwowe w Łodzi
Już w lipcu rozpocznie się kolejna przebudowa ul. Piotrkowskiej w jej kilkusetletniej historii. Z tej okazji dzisiaj, w sobotnim w "Expressie Ilustrowanym" publikujemy specjalny dodatek, z archiwalnymi zdjęciami najsłynniejszej łódzkiej ulicy z czasów "Ziemi obiecanej", zaborów, drugiej wojny światowej i okresu PRL-u.

Ulica najpierw była traktem łączącym Piotrów Trybunalski z Łęczycą, który wiódł przez niewielką osadę nad rzeką Łódką. W 1823 roku po raz pierwszy oficjalnie trakt nazwano ul. Piotrkowską, a pierwsza tabliczka zawisła na słupie zlokalizowanym w okolicy dzisiejszej ul. Nowomiejskiej.

"Bocianie gniazdo" nad apteką
Zdjęcia, które opublikujemy, przedstawiają Piotrkowską, gdy była brukowana. Jeździły tamtędy dorożki i pierwsze tramwaje elektryczne typu Herbrand. Zobaczyć będzie można przedwojennych wędrownych Żydów, handlujących emaliowanymi garnkami lub spacerujących chodnikiem fabrykantów. Fotografie pokażą, jak przed wiekiem wyglądały: pałac Heinzla, w którym dziś mieści się magistrat, pl. Wolności bez pomnika Tadeusza Kościuszki i parterowe domy tkaczy. Na jednym ze zdjęć, już kolorowym, tuż nad apteką przy zbiegu z ul. Przejazd (dziś Tuwima), widnieje "bocianie gniazdo", czyli budka dla milicjantów, którzy ręcznie sterowali stamtąd pierwszą w Łodzi sygnalizacją świetlną. Dociekliwi dopatrzą się, że w przedwojennym sklepie z kapeluszami obecnie sprzedaje się okulary, a w redakcji "Kuryera Codziennego", mieści się teraz apteka.

Granit i jednakowe ogródki
Ostatnia modernizacja ulicy Piotrkowskiej przeprowadzana była w latach 1992-1997. Wówczas asfalt zastąpiła kostka betonowa, a główna ulica miasta zamieniła się w deptak. W tym roku rozpoczyna się kolejna przebudowa. Jej koniec zaplanowano na październik 2014 roku.
Jak wówczas będzie wyglądać niegdysiejszy trakt piotrkowski? Plany są ambitne. Zamiast betonowej kostki nawierzchnię tworzyć będą granitowe płyty. Jezdnia zostanie zwężona do sześciu metrów, ruch aut będzie jeszcze bardziej ograniczony. Na szerokich chodnikach zmieszczą się ogródki gastronomiczne, będą stykać się z elewacjami budynków. Ich wygląd ma być ujednolicony. Będzie więcej zieleni, pojawią się nowe gazony, a na odcinku od pasażu Rubinsteina do al. Mickiewicza posadzone zostaną drzewa.

Po zmroku kamienice zachwycać mają detalami architektonicznymi, odpowiednio podświetlonymi. Staną nowe latarnie, zwiększy się liczba ławek, stojaków rowerowych, koszy na śmieci. Z deptaka znikną obskurne budki, a drobny handel przeniesie się do jednakowych kiosków miejskich. Magistrat chce stworzyć także przestrzenie, w których będą mogły odbywać się imprezy masowe. Takie strefy powstaną w okolicy pasażu Rubinsteina oraz na przebudowanym pl. Wolności.
Prace podzielone zostaną na dwa etapy. Pierwszy, w bieżącym roku, dotyczyć ma odcinków od al. Mickiewicza do ul. Tuwima oraz od pl. Wolności do ul. Rewolucji 1905 r. Drugi, realizowany w latach 2013-2014, obejmie fragment od ul. Rewolucji 1905 r. do ul. Tuwima. Roboty ziemne prawdopodobnie rozpoczną się w lipcu.
Warto podczas majówki wybrać się na ul. Piotrkowską i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany