MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Premiera "Calineczki" w Teatrze Arlekin w Łodzi przyspieszona ze względu na zapowiedziany od soboty (20 marca) lockdown

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W podwójnej roli Anny i Calineczki gościnnie wystąpi Klaudia Kręcisz.
W podwójnej roli Anny i Calineczki gościnnie wystąpi Klaudia Kręcisz. Krzysztof Szymczak
Planowana na sobotę 20 marca premiera spektaklu "Calineczka" w łódzkim teatrze Arlekin została przesunięta na piątek 19 marca. To efekt ogłoszonego o godz. 15 lockdownu dla całego kraju, co oznacza zamknięcie teatrów i placówek kulturalnych przynajmniej do 9 kwietnia. Tym samym dyrekcja teatru Arlekin podjęła decyzję o przyspieszeniu premiery przedstawienia. Dziś (środa 17 marca) odbyła się prasowa prezentacja fragmentów przedstawienia. Spektakl powstał w oparciu o znaną bajkę Hansa Christiana Andersena "Calineczka". Adaptacji i reżyserii podjął się Bartosz Kurowski. Spod jego pióra wyszły też teksty piosenek.

Klasyczna bajka okazała się dla Bartosza Kurowskiego inspiracją do opowiedzenia współczesnej historii o dorastaniu, zmianach, które zachodzą w dzieciach oraz o inności, trudnej nauce mówienia „nie!” i sztuce podejmowania samodzielnych decyzji.

Traktujemy widza bardzo poważnie i dlatego w łagodny, ale odpowiedzialny sposób staramy się mówić o tym, co jest dla dzieci szczególnie ważne - mówi Bartosz Kurowski, reżyser.

Główna bohaterka Anna jest scenicznym uosobieniem Calineczki - dziewczynki, która dorasta i jest świadoma swojego dorastania. Przemiany, której niestety, nikt poza nią nie zauważa. Pewnego dnia po kłótni z mamą zapada w sen, a w czasie jego trwania, już jako Calineczka, doświadcza świata i sytuacji, które być może przydarzą się jej w przyszłości. Projektuje też rzeczywistość, którą chciałaby tworzyć jako osoba dorosła tam, gdzie snu przecież nie ma… „Calineczka” z jednej strony jest więc przetworzeniem motywu dziecka, które nabiera mocy, mądrości, doświadczenia. Z drugiej strony to przetworzenie motywu inności, wykluczenia społecznego, kontestacji norm społecznych.

Przedstawienie wykorzystuje zróżnicowane instrumentarium form plastycznych z dziedziny teatru lalek, teatru maski, teatru cieni oraz technik multimedialnych. Scenografię do niego zaprojektowała Klaudia Laszczyk, muzykę skomponował Łukasz Damrych a za projekcje odpowiada Anna Szalwa. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 7 lat.

OBSADA:
Klaudia Kręcisz (gościnnie) – Anna/Calineczka
Klaudia Kalinowska – ciocia Anny/ropucha/duch kwiatów/pająk
Adrianna Maliszewska – babcia Anny/panna chrabąszczówna/stara mysz polna
Maciej Piotrowski – jaskółka/ mucha/mała rybka/mały ptaszek
Wojciech Schabowski – syn ropuchy/chrabąszcz/kret
Katarzyna Stanisz – panna chrabąszczówna/duch kwiatów/mucha/mała rybka/mały ptaszek
Michał Szostak – uroczy, mały, biały motylek/chrabąszcz
Kamil Witaszak – chrabąszcz/duch kwiatów/pająk
Karolina Zajdel – mama Anny/ mucha/ mała rybka/mały ptaszek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany