MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi ma powstać Centrum Leczenia Otyłości

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W Łodzi ma powstać Centrum Leczenia Otyłości. Aż 56,8 proc. mieszkańców regionu waży więcej niż powinno. Otyłość w 1997 roku została uznana za chorobę.

W placówce Creator przy ul. Kopernika 55a ma powstać Centrum Leczenia Otyłości. Bazą dla niego byłyby poradnie specjalistyczne i sale do rehabilitacji znajdujące się w tej placówce.

Pomysł jest taki, aby leczyć otyłość kompleksowo. Każdy pacjent, poza opieką lekarską, konsultacją dietetyczną i psychologiczną, otrzymałby ułożony przez rehabilitanta zestaw ćwiczeń uwzględniający jego stan ogólny oraz kondycję układu ruchu.

- Jeśli pacjent będzie przestrzegał zaleceń, to przy wsparciu lekarza - a mamy już do dyspozycji leki (tylko na receptę - przyp. red.) stosowane w leczeniu otyłości - dietetyka oraz rehabilitanta może odnieść sukces - mówi dr Łukasz Kikowski, kierownik ośrodka.

Być może, jeżeli wojewoda łódzki walkę z otyłością uzna za jeden z priorytetów, jeśli chodzi o działania zdrowotne w naszym regionie, to NFZ znajdzie pieniądze na jej leczenie. A tak powinno się stać, skoro z ogólnopolskiego badania stanu zdrowia ludności w Polsce wynika, że w latach 2013 - 2014 najwięcej osób z nadmierną masą ciała mieszkało w województwie łódzkim (56,8% osób z nadwagą i otyłością), natomiast najmniej problemów z masą ciała mieli mieszkańcy województwa podkarpackiego (50,7%).

Łódź ma chlubne tradycje w leczeniu tej przypadłości. Operacyjnym leczeniem otyłości zajmują się kliniki w szpitalu im. N. Barlickiego i M. Kopernika, w których zmniejszono żołądki już kilkuset pacjentom. W latach 80. minionego wieku w Łodzi powstał jeden z pierwszych w Polsce gabinetów bariatrycznych - Beaty Będzińskiej przy ul. Piotrkowskiej.

W 1997 roku otyłość została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę. Mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna. Do tego skraca ona życie. Jest największym czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy (oprócz wieku pacjenta). Prowadzi także do zaburzeń lipidowych, rozwoju nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i problemów z narządem ruchu.

Zobacz też: Wypadek na ul. Radwańskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany