IPT - pasek artykułowy

Wakacje z psem: jak przygotować się na wyjazd z ukochanym pupilem? Gdzie na wakacje z psem? Najważniejsze informacje: nocleg, paszport

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Gdzie wybrać się na wakacje z psem? Zobaczcie najważniejsze informacje dotyczące noclegu, paszportu i szczepień.
Gdzie wybrać się na wakacje z psem? Zobaczcie najważniejsze informacje dotyczące noclegu, paszportu i szczepień. Aneta Zurek / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Podczas wakacyjnego wyjazdu część z nas chce dzielić wrażenia i przygody ze swoim ukochanym pupilem. Może być nim kot, jaszczurka (a nawet koń!), jednak jednym z najczęściej spotykanych w hotelach czworonogów jest - rzecz jasna - pies. Jeżeli chcecie spędzić wakacje z psem, w tym artykule podpowiadamy, jak przygotować się na wyjazd z ukochanym pupilem. Gdzie wybrać się na wakacje z psem? Zobaczcie najważniejsze informacje dotyczące noclegu, paszportu i szczepień.

Spis treści

Podróż z psem - samochodem czy samolotem?

Samolot
Chociaż w obecnych czasach podróż samolotem jest jedną z najwygodniejszych i najszybszych, podróżując z psem musimy wziąć pod uwagę kilka niedogodności i potencjalnych sytuacji stresowych, które czekają naszego pupila w tym środku transportu. Każda linia lotnicza ma własne zasady dotyczące przewozu zwierząt - niektóre zezwalają na przewożenie ich w kabinie, inne - w luku bagażowym, a jeszcze inne wcale nie zabierają na pokład zwierząt. Linie, w których opcja ta jest dostępna mają jedną wspólną zasadę - zwierzę musi być przewożone w klatce. Jeżeli wiecie, że wasz pupil jest bardzo wrażliwy na stres, szczególnie odradzamy tę formę podróżowania. Brak kontaktu z właścicielem i kilka godzin spędzonych w zamknięciu na pewno nie wpłyną korzystnie na jego psychikę. Podczas lotu samolotem właściciel nie ma także częstego kontaktu ze zwierzęciem, co uniemożliwia mu reakcję w jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej. Oczywiście, istnieją także zwierzęta, które uwielbiają latać - jednak z reguły jest to nieprzyjemne dla czworonoga i samego właściciela, który martwi się o zwierzę.

Samochód
Samochód jest dużo przyjemniejszą formą transportu dla psa, który przez cały czas może mieć kontakt ze swoim opiekunem. To sprawia, że zwierzak czuje się o wiele spokojniejszy i zrelaksowany, a właściciel ma pupila na wyciągnięcie ręki (może także odpowiednio zareagować, jeśli zajdzie potrzeba np. podania psu leków). Dużym atutem podróży autem jest także swoboda, do której bez wątpienia można zaliczyć możliwość zatrzymania się w dowolnej chwili i wyjścia ze zwierzęciem na spacer. Podczas takiej podróży nie ma też żadnych przeciwwskazań dotyczących karmienia psa, a sam samochód, z uwagi na swoje rozmiary, pomieści mniej osób, które potencjalnie mogą generować hałas przeszkadzający zestresowanemu zwierzakowi.

Jeżeli macie ochotę na podróż z psem do miejsca, do którego łatwo jest dostać się zarówno samolotem, jak i samochodem - polecamy skorzystanie z tej drugiej opcji. Jest ona dużo bardziej komfortowa dla psa i jego właściciela.

Co trzeba wiedzieć, podróżując z psem za granicę?

Planowanie każdej zagranicznej wyprawy z psem lub innym zwierzęciem powinniście zacząć od sprawdzenia przepisów dot. przewozu zwierząt w kraju docelowym i krajach, przez które prowadzi dana trasa. To najważniejszy punkt, którego nie wolno pominąć - poszczególne kraje mają własne wytyczne, m.in. wymagane dokumenty oraz szczepienia. Czas oczekiwania na konkretne badania lub samo szczepienie może być naprawdę różny, dlatego warto zainteresować się tym tematem kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem (wymagane dokumenty i sposoby zabezpieczenia transportu zwierzęcia różnią się w zależności od gatunku).

O czym trzeba pamiętać? Paszport, szczepienia, mikrochip

  • Paszport
  • Szczepienia
  • Mikrochip

Zwierzę, z którym przekraczacie granicę musi być kompletnie zdrowe, co musi potwierdzić uprawniony przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną lekarz weterynarii. Próba ukrycia jakiegokolwiek schorzenia może skończyć się tragicznie - jeżeli podczas kontroli granicznej wprowadzone w dokumentach dane okażą się nieprawidłowe, pupil może zostać zawrócony do państwa, z którego pochodzi lub skierowany na kwarantannę.

W ekstremalnych przypadkach, kiedy żadna z powyższych opcji nie jest możliwa, zwierzę może zostać poddane eutanazji - to dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zbadać ukochanego czworonoga i zadbać o prawidłowość wprowadzonych danych!

Więcej informacje na temat paszportu i szczepień oraz listę specjalistów znajdziecie w poniższym artykule:

Gdzie na wakacje z psem w Polsce?

Chociaż na wakacje z psem można wybrać się praktycznie wszędzie, należy pamiętać o rezerwacji noclegu, w którym czworonogi są mile widziane. W naszym kraju coraz więcej osób przychylnie podchodzi do goszczenia ułożonych zwierząt - w żadnej części Polski nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem takiego miejsca. Podczas wyszukiwania miejsca noclegowego, warto zwrócić uwagę na kryterium „miejsce przyjazne zwierzętom” (znajdziecie je w większości wyszukiwarek). Jeżeli takowe znajdziecie, przed rezerwacją warto potwierdzić tę informację dzwoniąc do hotelu. Podczas wyjazdu właściciele czworonogów muszą jednak pamiętać o trzymaniu pupila na smyczy, aby nie stwarzał zagrożenia dla pozostałych gości (nawet, jeżeli pies jest łagodny).

Zabierz ze sobą świeże jedzenie i picie

Materiały promocyjne partnera

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść ze zwierzęciem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można wejść z psem?
Park całkowicie niedostępne:

  • Gorczański Park Narodowy,
  • Bieszczadzki Park Narodowy,
  • Pieniński Park Narodowy,
  • Woliński Park Narodowy,
  • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
  • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

  • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
  • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
  • Słowiński Park Narodowy,
  • Biebrzański Park Narodowy,
  • Białowieski Park Narodowy,
  • Park Narodowy „Ujście Warty”,
  • Świętokrzyski Park Narodowy,
  • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

  • Wigierski Park Narodowy,
  • Narwiański Park Narodowy,
  • Kampinoski Park Narodowy,
  • Wielkopolski Park Narodowy,
  • Poleski Park Narodowy,
  • Karkonoski Park Narodowy,
  • Park Narodowy Gór Stołowych,
  • Ojcowski Park Narodowy,
  • Magurski Park Narodowy.

Co zabrać w podróż z psem? Lista

Podczas przygotowań do wyjazdu warto posiadać oddzielny bagaż z przedmiotami dla psa - może to być walizka, duża torba, a nawet plecak. Dzięki temu wszystkie przedmioty będą odpowiednio pogrupowane i łatwiej będzie do nich dotrzeć w przypadku sytuacji kryzysowej. Co powinno znaleźć się w psim bagażu?

  1. Miska (na wodę i jedzenie)
  2. Karma
  3. Najpotrzebniejsze leki dla zwierząt (w tym środki na chorobę lokomocyjną)
  4. Smycz i kaganiec
  5. Książeczka zdrowia i adresówka (przed wyjazdem warto sprawdzić aktualność danych i to, czy chip psa został wprowadzony do odpowiedniej bazy)
  6. Paszport (jeżeli to wyjazd za granicę)
  7. Legowisko
  8. Ulubiona zabawka
  9. Woreczki na odchody

Nie mogę zabrać psa ze sobą - czy hotel dla zwierząt to dobry pomysł?

Jeżeli zabranie psa na zaplanowaną wycieczkę nie jest możliwe, najlepiej zostawić go pod opieką osoby, którą zwierzę lubi i zna - pomoże to ograniczyć stres związany z rozłąką. Kiedy jest to trudne do zrealizowania, możecie zastanowić się nad czasowym umieszczeniem psa w hotelu dla zwierząt, który dobrze jest uprzednio odwiedzić. W dobrych placówkach wasz ukochany pupil będzie szczęśliwy, najedzony i zrelaksowany - dokładnie jak wy na urlopie. Szukając odpowiedniego hotelu polecamy kierować się rekomendacjami bliskich lub opiniami na niezależnych forach internetowych. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że zwierzak jest odpowiednio traktowany i nie dzieje mu się żadna krzywda. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie hotele kierują się własnymi zasadami i mogą odmówić przyjęcia zwierzaka agresywnego lub nieposiadającego np. książeczki zdrowia.

Ile kosztuje umieszczenie psa w hotelu dla zwierząt?

Ceny za dobę mogą być bardzo różne, choć kwoty oscylują zazwyczaj w granicach od 40 do 100 zł. Na koszt składa się wiele czynników, m.in. lokalizacja, fachowość pracowników, wielkość psa oraz to, czy właściciel sam zapewnia psu karmę.

Źródło: zooplus.pl, wamiz.pl, alamapsa.com.pl, biofeedzoo.pl, na4lapy.com.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży