MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć: Jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy

(lb)
Krzysztof Kapica
Najważniejszym elementem poprzedzającym rozpoczęcie działań ratowniczych jest własne bezpieczeństwo. Zawsze należy sprawdzić czy otoczenie, w jakim przyjdzie nam udzielać pierwszej pomocy, jest dla nas i dla ofiary wypadku bezpieczne.

Przed udzieleniem pierwszej pomocy istotne jest zapytanie osoby poszkodowanej czy można jej pomóc. Jeśli osoba reaguje przed jej dotknięciem - przedstaw się jako osoba udzielająca pierwszej pomocy. Spytaj, czy możesz jej pomóc. Jeśli poszkodowany wyrazi zgodę, możesz udzielać pierwszej pomocy. Jeśli osoba odrzuci twoją pomoc, zadzwoń po pogotowie ratunkowe i pozostań z nią do chwili przybycia personelu medycznego. Jeśli osoba jest zdezorientowana lub nie może odpowiedzieć - załóż, że chce twojej pomocy.

- W każdym przypadku po sprawdzeniu bezpieczeństwa i uzyskaniu zgody poszkodowanego na udzielenie pierwszej pomocy oraz szybkim zorientowaniu się w sytuacji, należy zadzwonić pod numer alarmowy celem wezwania odpowiednich służb na miejsce zdarzenia – radzi Ireneusz Urbanke, przedstawiciel firmy Medicover.

W zależności od rodzaju urazu wstępne czynności powinny być uzupełnione o dalsze, adekwatne do przypadku działania. I tak w poniższych przypadkach powinno się:
* upadek - sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha, następnie sprawdzić czy nie ma krwawień i krwotoków.
* skaleczenie – wykonać dezynfekcję (wodą utlenioną lub Octeniseptem), a następnie założyć opatrunek na ranę.
Podejrzenie skręcenia / złamania kończyny – unieruchomić kończynę,
* zderzenie z / uderzenie w obiekt ruchomy / nieruchomy - sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha, następnie sprawdzić czy nie ma krwawień i krwotoków.
* porażenie prądem - sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha.

W każdym przypadku, gdy stwierdzamy, że poszkodowany jest nieprzytomny (nie reaguje na głos i poklepywanie po ramionach), a także gdy nie oddycha (nie widzimy ruchów klatki piersiowej) - należy rozpocząć resuscytację krążeniowo oddechową w stosunku 30 uciśnięć i 2 wdech oraz poprosić o przyniesienie automatycznego zewnętrznego defibrylatora, jeśli jest dostępny.

ZOBACZ FILM: Chciał pomóc dziecku, został pobity przez ojca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany