IPT - pasek artykułowy

Wyspa Wielkanocna, czyli ląd pełen zagadek. Skalne głowy, tajemnicze pismo i inne niesamowitości

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Poznaj niezwykły zakątek naszej planety – Wyspa Wielkanocna to ląd pełen zachwycających widoków i tajemnic, które do dziś czekają na wyjaśnienie. Wiekowe posągi to dopiero początek! Do jakiego kraju należy Wyspa Wielkanocna i ile kosztują wycieczki do tego niesamowitego miejsca? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Spis treści

Wyspy Wielkanocne czy Wyspa Wielkanocna?

Chociaż wśród niektórych utarło się mówienie o tym lądzie w liczbie mnogiej, w rzeczywistości to jedna wyspa, którą otaczają wody Oceanu Spokojnego. Co ciekawe, obszar ten jest bardzo odizolowany od reszty świata, a najbliższa zamieszkana wyspa – Pitcairn – znajduje się w odległości ponad 2 tys. kilometrów od Wyspy Wielkanocnej. 

Skąd wzięła się ta świąteczna nazwa? Okazuje się, że wyspa została odkryta właśnie w Niedzielę Wielkanocną (w 1722 roku był to 5 kwietnia) przez holenderskiego admirała i podróżnika Jacoba Roggeveena. 

Do kogo należy Wyspa Wielkanocna? Gdzie się znajduje? Mapa

Wyspa Wielkanocna leży na Pacyfiku i należy do terytorium Chile, którego część kontynentalna mieści się w odległości ok. 3,6 tys. kilometrów od tego niezwykłego zakątka. 

Wyspa Wielkanocna na mapie.
Wyspa Wielkanocna na mapie. Google Maps

Jako że wyspa skrywa niesamowite widoki i wiele wspaniałych atrakcji, nie brakuje na niej zwiedzających, gospodarka opiera się więc głównie na turystyce. By dotrzeć na Wyspę Wielkanocną, konieczne jest skorzystanie z usług chilijskich narodowych linii lotniczych LATAM, które kursują między stolicą kraju a lotniskiem Mataveri – jedynym na wyspie. 

Wyspa Wielkanocna: posągi i inne atrakcje

Wyspę Wielkanocną od wieków zamieszkują Polinezyjczycy, którzy przybyli na ten odizolowany obszar prawdopodobnie z Hawajów. Według naukowców na Wyspie Wielkanocnej pojawili się także mieszkańcy Ameryki Południowej, co w pewnym momencie poskutkowało konfliktem i – niestety – zagładą tych drugich. 

Faktem jest, iż jednym z największych osiągnięć mieszkańców lądu jest stworzenie słynnych na całym świecie posągów moai. Nie oznacza to jednak, że to jedyna atrakcja Wyspy Wielkanocnej – turyści podczas podróży do tej niesamowitej krainy mogą podziwiać m.in.:

  • zachwycający krajobraz wulkaniczny (Easter Island ma pochodzenie wulkaniczne),

  • malownicze wybrzeże i plaże

  • czy drewniane tabliczki z pismem rongorongo, które do dziś pozostaje zagadką dla badaczy.

Moai, czyli słynne „głowy z Wyspy Wielkanocnej”

„Głowy z Wyspy Wielkanocnej” to fascynujące dzieło dawnych mieszkańców. Blisko 900 (a dokładnie 887) posągów wykutych w tufie wulkanicznym przedstawia ogromne głowy. Ustawione zostały na specjalnych kamiennych platformach i do dziś fascynują naukowców oraz turystów. 

Posągi można znaleźć w wielu miejscach na wyspie.
Posągi można znaleźć w wielu miejscach na wyspie. Michael Dunning / Getty Images

Czemu miały służyć skalne twarze ustawione w różnych częściach wyspy? Ta tajemnica do dziś spędza sen z powiek niejednemu uczonemu. Niektórzy twierdzą, że posągi miały wskazywać źródła wody pitnej, inni zaś – że miały być to podobizny przodków, a nawet bóstw. 

Przeznaczenie obiektów do dziś pozostaje zagadką, a o ich wyjątkowości może świadczyć m.in. wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Część wyspy jest objęta ochroną utworzonego tam w 1935 roku parku narodowego o nazwie Rapa Nui, podzielonego na kilka części:

  • Rano Kau – większy krater wulkaniczny,

  • Puna Pau – nieczynny kamieniołom,

  • Rano Raraku – mniejszy krater wulkaniczny, 

  • Anakena – plaża,

  • Ahu Akivi – miejsce święte dla mieszkańców wyspy,

  • Wybrzeże Północne

  • oraz jedyne miasto (i jednocześnie stolicę) Hanga Roa.

Wyspa Wielkanocna: wycieczka 2024

Samodzielna organizacja wycieczki na Wyspę Wielkanocną może okazać się nieco skomplikowana, dlatego amatorom bezproblemowego podróżowania zalecamy raczej wycieczki zorganizowane. W Polsce istnieje kilka biur podróży, które oferują zwiedzanie Chile i Wyspy Wielkanocnej – ceny wyjazdów objazdowych (włączone także inne lokalizacje) rozpoczynają się od ponad 20 tys. złotych za osobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży