Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z okazji podwójnego święta w łódzkim zoo pokazali jak dbają o lemury katta

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt to niezwykle ważny moment dla opiekunów podopiecznych w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Tego samego dnia (4 października) wypada również Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji o swojej pracy opowiedziały: Uljana Kałążny, opiekun zwierząt i Natalia Albińska z sekcji treningowej łódzkiego zoo. Trening z lemurami katta na ich wybiegu poprowadzili też Łukasz Najder i Marta Kuszmider.

Te dwa święta są dla nas kluczowe i przy tej okazji dziękujemy pielęgniarzom zwierząt, którzy dzięki swojej pasji codziennie pracują z naszymi zwierzętami, a nie jest to łatwa praca polegająca na głaskaniu kotków, tygrysków i słoni, tylko ciężka fizyczna praca, a my pracujemy codziennie bez względu na pogodę, święta - mówi Uljana Kałążny.

Praca opiekuna w ogrodzie zoologicznym nie polega również tylko na karmieniu zwierząt, czyli podawaniu mu odpowiednich posiłków, ale również na kontrolowaniu ich samopoczucia, stanu zdrowia oraz sprzątaniu pomieszczeń, w których przebywają i sprawdzaniu wybiegów, czy jest tam dla podopiecznych bezpiecznie. Opiekunowie muszą też ze swoimi podopiecznymi regularnie ćwiczyć, czyli prowadzić treningi, które pozwalają wchodzić z nimi w pozytywne relacje, a zwierzęta chętnie poddają się wtedy kontroli stanu zdrowia: samodzielnie wchodzą na wagę lub do transportera. Jest to ważne szczególnie w chwili, gdy zwierzęciu coś dolega i niezbędna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. W łódzkim ogrodzie zoologicznym pracuje 50 opiekunów zwierząt. Najstarszy zajmuje się tym już od 33 lat.

Pokazowy trening odbył się na wybiegu lemurów katta. Nie bez powodu. Światowy Dzień Zwierząt to okazja do tego, by zwrócić uwagę na problemy dzikich zwierząt. Populacja lemurów katta w naturze zmniejszyła się gwałtownie w ciągu ostatnich kilku lat (o 97 procent). Zwierzęta są wyłapywane na handel, bo nie brakuje osób, które dla zaspokojenia swoich ambicji chcą mieć nietypowego pupila i są gotowi za niego wiele zapłacić. Ponadto kurczy się naturalne środowisko, w którym zwierzętom coraz trudniej jest przeżyć. Z tego powodu większość lemurów katta żyje w ogrodach zoologicznych. Na wolności jest ich zaledwie 2,5 tysiąca osobników, a w ogrodach mieszka ich jest ich wielokrotnie więcej. W łódzkim zoo jest ich 13. Wśród nich najstarszym jest 13-letni Julian.

W czasie treningu lemurów ważne jest ważenie zwierząt, żeby było wiadomo w jakiej kondycji są zwierzęta i żeby kontakt z opiekunem był dla nich przyjemny i jak najmniej stresowy. Najłatwiej jest stosować trening pozytywny, czyli nagradzanie za odpowiednie zachowanie, bo praca z nami musi się zwierzętom kojarzyć z czymś przyjemnym - dodaje Natalia Albińska.

Lemury najchętniej pracują za banany oraz suszoną żurawinę i rodzynki.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany