ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jaką najlepiej pić?...

Izabela Mortas

2018-03-22 15:05

2018-03-22 15:13

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jaką najlepiej pić? Radzi dietetyk kliniczny

Izabela Mortas

2018-03-22 15:05

Gazowana czy nie, z dużą ilością magnezu, czy może z ograniczonym sodem? Woda może mieć działanie zdrowotne, ważne jednak, abyśmy ją dobrze dobrali i pili we właściwych ilościach. Jak to zrobić? Podpowiada Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny.
- Większości zalecam wodę średniozmineralizowaną - mówi Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny. - Większości zalecam wodę średniozmineralizowaną - mówi Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny.

- Większości zalecam wodę średniozmineralizowaną - mówi Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny. (© Izabela Mortas)

Woda, jak wiadomo nie od dziś, stanowi największą część masy ciała - przeciętnie aż 60 procent. Przeciętnie, ponieważ w zależności od wieku jej zawartość zmienia się. - U noworodka woda stanowi nawet 75 procent masy ciała, u osoby w wieku podeszłym jej wartość zmniejsza się, dochodzi do około 50 procent - wyjaśnia Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny.

Woda stanowi w organizmie strukturalną część wszystkich komórek i tkanek. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia, transportu składników odżywczych i produktów przemiany materii. Ponadto bierze udział w regulacji temperatury ciała.

Ile wody pić?

- Obecnie Instytut Żywności i Żywienia zaleca dla osób powyżej 19 roku życia - kobiet - 2 litry dziennie, mężczyzn - 2,5 litra dziennie, ale uwzględniając w tym wodę zawartą w pożywieniu, czyli na przykład zupy - podaje Edyta Leźnicka.

Oczywiście, zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od stosowanej przez nas diety, aktywności fizycznej i temperatury otoczenia. Wzrasta, gdy dużo ćwiczymy i gdy wzrastają temperatury, wysokość nad poziomem morza i obniża się wilgotność powietrza. Ilość wody w diecie powinna być także dostosowana do kaloryczności pożywienia, jakie spożywamy. - Jeśli jemy dużo, automatycznie potrzebujemy większej ilości wody, żeby nasz metabolizm skutecznie funkcjonował - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Zwracajmy uwagę także na składniki - jeśli w naszym codziennym jadłospisie pojawia się błonnik, też powinniśmy pić więcej wody. Nie inaczej, gdy sięgniemy po alkohol, który ma działanie odwadniające.

Gdy chorujemy, woda również może stać się naszym sprzymierzeńcem, jeśli będziemy pić ją w dużych ilościach. W leczeniu kamicy nerkowej zaleca się nawet do 3,5 litrów dziennie. W przeziębieniach z gorączką, biegunką czy wymiotami płyny też stają się niezwykle ważne - należy pić więcej, by się nie odwodnić.

Na następnej stronie przeczytasz czy lepsza jest woda wysokozmineralizowana, czy źródlana - KLIKNIJ i przejdź do strony 2