ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Ćwicz zdrowo z Olgą Chaińską. Waga a genetyka. Ile możemy...

Izabela Mortas

2018-05-11 21:30

2018-05-11 21:51

Dodaj komentarz

Ćwicz zdrowo z Olgą Chaińską. Waga a genetyka. Ile możemy zmienić sami?

Izabela Mortas

2018-05-11 21:30

„Mam grube kości”, „to kwestia genetyki” - tak nierzadko osoby otyłe tłumaczą swoją wagę. Jaki wpływ na naszą sylwetkę faktycznie ma genetyka? Wyjaśnia Olga Chaińska, nasz ekspert - dietetyk i trener personalny, właścicielka klubu Expert Fitness w Kielcach.
Część z nas faktycznie rodzi się z większą ilością komórek tłuszczowych niż inni. Z reguły kobiety mają ich więcej niż mężczyźni, ponieważ potrzebują ich więcej do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego.

- Komórki tłuszczowe - adipocyty zwiększają swoją objętość w przypadku wzrostu masy ciała. Gdy osiągną swoją wielkość maksymalną, następuje rekrutacja nowych komórek tłuszczowych. W przypadku utraty masy ciała następuje redukcja objętości adipocytów, ale niestety ich liczba pozostaje ta sama - wyjaśnia Olga Chaińska.


Kiedyś uważano, że komórki tłuszczowe powstają do pewnego wieku. Najnowsze badania pokazują, że komórki tłuszczowe mogą zwiększyć swoją liczbę także w dorosłym życiu. Oczywiście wszystko pozostaje w naszych rękach. - W organizmie cały czas funkcjonują preadi-pocyty - komórki prekursorskie, z których mogą powstawać komórki tłuszczowe. Najczęściej my sami, jedząc za dużo i niezdrowo, namnażamy komórki tłuszczowe - przybliża Olga.

Adipocyty można porównać do baloników o określonej pojemności i aktywności. W przypadku wzrostu masy ciała następuje najpierw wzrost objętości komórek tłuszczowych. Nie powiększają się w nieskończoność, każda komórka ma swoją wielkość maksymalną, zwaną krytyczną. - Uwarunkowana jest ona genetycznie i zależy też od tego, w jakiej okolicy jest magazynowana. Osiągając wielkość krytyczną, „pęka” i następuje rekrutacja nowych komórek tłuszczowych. Odwrotny proces ma miejsce w przypadku odchudzania i wprowadzenia zbilansowanej diety. Podczas utraty masy ciała następuje redukcja objętości komórek tłuszczowych. Możliwe jest też przejście adipocytów w stan preadipocytów, czyli w stan uśpienia - tłumaczy Olga.

Zdrowa osoba o normalnej budowie ma około 25 miliardów komórek tłuszczowych, natomiast osoba ze sporą otyłością nawet 500 miliardów. Jeśli byłeś pulchnym dzieckiem nie oznacza to, że w wieku dorosłym musi być tak samo. Warto zwracać uwagę na kaloryczność posiłków oraz kontrolować masę ciała.

Niektórzy badacze skłaniają się ku tezie, że nie ma genetycznie uwarunkowanego poziomu tkanki tłuszczowej dla danej osoby. Chociaż to, jak się ukształtuje, zależy od podaży kalorii w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Styl życia, dieta, w okresie późniejszym jedynie modyfikują tę tendencję.Odsysanie tłuszczu - jak to działa?

Odsysanie tłuszczu nie pomoże trwale pozbyć się komórek tłuszczowych. Skoro organizm ma określony poziom komórek tłuszczowych, to fizyczne pozbycie się ich spowoduje zwiększoną aktywność tych, które pozostaną. Przy pierwszej okazji długotrwałego odstępstwa od zbilansowanej diety, będą wykorzystywały dostępne składniki pokarmowe, aby uzyskać określony sobie poziom adipocytów.


ZOBACZ TAKŻE: Jak wpływają na nas duże wahania wagi?


(Dostawca: TVN)


POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się