ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Rak piersi - profilaktyka jest ważna!

Artykuł Partnera

2017-06-27 00:00

2018-01-03 14:11

Rak piersi - profilaktyka jest ważna!

Artykuł Partnera

2017-06-27 00:00

W lutym 2000 roku, w Genewie miał miejsce Światowy Szczyt Walki z Rakiem, w czasie którego światowej klasy lekarze specjaliści dzielili się wiedzą na temat choroby oraz zwrócili uwagę na fakt, że z roku na rok liczba osób chorujących na nowotwory rośnie. Efektem spotkania specjalistów było m.in. ustanowienie Światowego Dnia Walki z Rakiem (Światowy Dzień Raka), który jest obchodzony 4-go lutego. Warto dodać, że dzięki lekarzom dbającym o poprawę świadomości społecznej dotyczącej chorób nowotworowych są liczne wydarzenia promujące profilaktykę i badania w kierunku licznych schorzeń. Jednym z nich jest obchodzony od ponad dwudziestu lat (w październiku) Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Okazuje się bowiem, że różne rodzaje raka piersi są problemem coraz większej liczby kobiet.
Rak piersi - profilaktyka jest ważna!          Rak piersi - profilaktyka jest ważna!

Rak piersi w statystykach

Według dr n. med. Krzysztofa Szewczyka z Katedry Onkologii Akademii Medycznej we Wrocławiu rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Problem dotyczy zarówno Polek, jak i mieszkanek większości krajów świata, stanowiąc ok. 23% ogółu zachorowań na nowotwory płci żeńskiej. Dane statystyczne wskazują, że tylko w 2002 roku rozpoznano na świecie ponad 1 150 000 nowych zachorowań na różne rodzaje raka piersi. Tendencję wzrostową podkreśla liczba postawionych diagnoz pięć lat później. W 2007 roku zdiagnozowano bowiem aż 1 300 000 przypadków nowotworów piersi u kobiet. Wagę problemu podkreśla wysoka śmiertelność pacjentek, dlatego nie wolno lekceważyć zagrożenia. Pomoże w tym profilaktyka i tryb życia zapobiegający występowaniu groźnych chorób.

Profilaktyka raka piersi jest ważna!

Rosnąca świadomość społeczna dotycząca nowotworów, w tym także raka piersi, pozwala na wczesne wykrycie choroby. Dzięki profilaktyce udaje się również zapobiec występowaniu groźnych schorzeń, co pozwala ocalić życie wielu ludzi na całym świecie. Niestety mimo odpowiedniej wiedzy i niemałej świadomości wiele pań lekceważy problem i zapomina o prewencji nowotworów. Kobiety nie badają się także odpowiednio często, dlatego zdarza się, że choroba zostaje wykryta zbyt późno. Lekarze oraz liczne stowarzyszenia zachęcają do dbania o swoje zdrowie, przypominając, jak wygląda profilaktyka raka piersi.

W ABC profilaktyki różnych rodzajów raka piersi znajduje się:

1. samobadanie piersi przez kobietę;
2. badanie lekarskie przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa;
3. ultrasonografia piersi;
4. mammografia;
5. udział w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Powyższe działania pozwalają na zmniejszenie ryzyka późnego wykrycia choroby, a co za tym idzie, zdecydowanie zwiększają szansę na wyleczenie. Warto dodać, że nie tylko regularne badania są ważnym aspektem profilaktyki różnych rodzajów raka piersi. Równie ważny jest właściwy tryb życia oraz zdrowa dieta. Wśród czynników, które powinny zostać absolutnie wyeliminowane są:

1. palenie papierosów;
2. nadmierne spożywanie alkoholu;
3. tłuste i smażone potrawy;
4. mała ilość snu;
5. chroniczny stres i ciągłe zmęczenie.

Zrównoważenie trybu życia oraz zdrowe odżywianie poprawią bowiem ogólną kondycję organizmu, przyczyniając się do polepszenia stanu zdrowia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia groźnych chorób, w tym raka piersi.

kobieta-zamyslona-o-raku-piersi

Rak piersi nie musi być wyrokiem

Nowotwory dotyczą coraz większej liczby ludzi na całym świecie i często, mimo zdrowego odżywiania i zrównoważonego trybu życia, nie udaje się ich uniknąć. Rak piersi nie jest wyjątkiem. Wiele kobiet, słysząc diagnozę, traktuje ją jak wyrok i załamuje się. Warto jednak pamiętać, że siła woli oraz chęć wyzdrowienia bywają najskuteczniejszą terapią antynowotworową. Liczne organizacje oraz grupy wsparcia dla kobiet dotkniętych nowotworem (m.in. słynne Amazonki) są nie tylko doskonałym przykładem tego, że z chorobą można wygrać, ale również dowodem na ludzką życzliwość, która pomaga przezwyciężać trudne chwile.

Czytaj także >> Jakie są rodzaje raka piersi?

Trzeba również dodać, że leczenie różnych rodzajów raka piersi nierzadko wiąże się z wycieńczającymi zabiegami. Chemioterapia jest jedną z nich. Powrót pacjentek do pełnego zdrowia wymaga zatem sporo czasu. Dotyczy to również kobiet, które w wyniku choroby straciły pierś. Im potrzebna jest nie tylko leczenie medykamentami, ale także psychoterapia oraz rehabilitacja. Mimo trudności wiele pań doskonale radzi sobie z nową sytuacją, a satysfakcja ze stawienia czoła przeciwnościom losu sprawia, że życie nabiera nowych barw.

Czytaj także >> Rehabilitacja pacjentek po leczeniu raka piersi

Rak piersi, mimo że jest niezwykle groźną chorobą, nie musi być wyrokiem. Przekonują o tym lekarze, którzy corocznie zachęcają do badań profilaktycznych oraz regularnej kontroli własnego ciała w domu. Dzięki samobadaniu piersi wiele nieprawidłowości wykrywa się w momencie, w którym chorobę można jeszcze zatrzymać. Równie ważne jak profilaktyka jest też prowadzenie zrównoważonego trybu życia i przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. Jak mawia przysłowie: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Dbajmy zatem o siebie i badajmy się regularnie!

Źródła:
1. http://www.onkonet.pl/dp_prof_rpiersi.php
2. http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,rak-piersi--co-mowia-statystyki--ile-kobiet-umiera-na-raka-piersi--czy-nowotwor-piersi-jest-wyleczalny-,artykul,1722431.html
3. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, RAK PIERSI, Redaktor naukowy prof. dr hab. n. med. Jan Kornafel
4. http://amazonki.net/artykuly/czytaj/3848/wykrywanie/swiatowy-dzien-walki-z-rakiem-w-oddzialach-wojewodzkich-nfz
5. http://onkologia.org.pl/nowotwory-piersi-kobiet/