ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Uwaga rewolucja w kardiochirurgii, łódzcy lekarze...

(JED)

2018-05-15 17:45

2018-05-15 17:58

Dodaj komentarz

Uwaga rewolucja w kardiochirurgii, łódzcy lekarze przeprowadzili dwie operacje z użyciem okularów 3D i hologramu [FILM, zdjęcia]

(JED)

2018-05-15 17:45

W szpitalu im. Biegańskiego, na oddziale kardiochirurgii przeprowadzono dziś (wtorek 15 maja) dwie operacje: zamknięcia dziury 5 mm między aortą a tętnicą płucną oraz poszerzenia zastawki lewego przedsionka balonikiem. W trakcie zabiegu wykorzystano nowatorską technologię specjalne okulary 3D oraz hologramy. Gogle w rzeczywistości rozszerzonej zwanej również mieszaną wyprodukowała krakowska firma Medapp. Zabieg przeprowadzili: prof. dr hab. n. med. Jarosław D. Kasprzak. ordynator oddziału kardiochirurgii i dr hab. n. med. Jan Zbigniew Peruga, kierownik pracowni kardiologii inwazyjnej.
1/14

(© Agnieszka Jeslińska)

W czasie operacji chirurg ma na głowie dopasowany kask z przeziernymi okularami przypominającymi gogle. Okulary mają podwójne szkła. Jedne, mniejsze są miniaturowymi monitorami komputerowymi, na których lekarz widzi hologram operowanego narządu. W tym przypadku serca. Do jednej z operacji przygotowano go w aplikacji komputerowej na podstawie tomografu, do drugiej na podstawie echokardiogramu. Trójwymiarowy model można obracać, kroić, przecinać i powiększać docierając dzięki temu do najtrudniejszych miejsc dla chirurga. Przez drugie szkła chirurg patrzy na pacjenta i jego wnętrze.

- Jest to science fiction, które zaczynamy stosować w praktyce - mówi profesor Jarosław D. Kasprzak. - To daje niewyobrażalne możliwości, pozwala zobaczyć jak wygląda narząd i z jakiej strony najlepiej dostać się do chorego miejsca.

Żeby operować i rzeczywisty narząd porównywać z hologramem nie trzeba odwracać głowy ani odchodzić od stołu operacyjnego. Aplikację w okularach obsługuje się manualnie, gestami dłoni lub głosem. Takie same okulary w czasie operacji miał drugi chirurg. Reszta zespołu obserwowała hologram na monitorach komputerów w sali operacyjnej.

- To tylko kwestia czasu, żeby w czasie operacji na sali widoczny był duży hologram operowanego narządu - dodaje Jakub Kaczyński, dyrektor technologii 3D w firmie Medapp.

W czasie pierwszych dwóch operacji lekarze uczyli się możliwości jakie dają nowe gogle, dlatego przeprowadzone przy ich użyciu operacje były dość standardowe i proste z punktu widzenia kardiochirurgii.

- Wyobrażam sobie zastosowanie tego urządzenia szczególnie przy operacji uszka lewego przedsionka z patologicznymi zakrzepami krwi, która jest bardzo skomplikowana a także przy zabiegach na naczyniach płucnych, które wyglądają jak choinka i nie tylko się rozgałęziają, ale też nakładają na siebie fałszując obraz - dodaje profesor Jarosław D. Kasprzak.
Szpital Biegańskiego jest jedynym w Łodzi, gdzie testuje się tę technologię. W Polsce jest już 10 takich placówek. Okulary kosztują ok. 20 tysięcy złotych. Trzeba też dokupić specjalistyczne oprogramowanie.

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się