Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Gwiazd, czyli filmowa łódź na chodniku przy ul. Piotrkowskiej jest coraz dłuższa

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Krzysztof Szymczak, Grzegorz GAłasiński
Filmowa Łódź obchodzi w tym roku swoje 75 urodziny. Jej dorobek to nie tylko setki filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, czy seriali. To także słynna na całą Polskę Aleja Gwiazd usytuowana na ulicy Piotrkowskiej. Jako ostatni 12 września dołączył do niej Paweł Edelman, słynny operator filmowy. W wakacje odsłonięto z kolei gwiazdę Tomasza Bagińskiego, autora nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu animowanego "Katedra". Z kolei 1 października w słynnej galerii zaistnieją łódzcy aktorzy: Barbara Połomska (niekwestionowana gwiazda polskiego kina lat 60 i 70, nazywana „polską Brigitte Bardot”) oraz Michał Szewczyk (jeden z najpopularniejszych aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi, uwielbiany przez widzów i krytyków).

Łódzka Aleja Gwiazd powstała 22 lata temu. Pierwsza gwiazda została wmurowana 28 maja 1998 roku, a jej bohaterem był aktor Andrzej Seweryn. W sumie przez ten czas wmurowano w ulicę Piotrkowską około 80 gwiazd. Łódzka aleja rozciąga się na ulicy Piotrkowskiej między ulicami 6 Sierpnia i Traugutta a pasażem Rubinsteina. Po nieparzystej stronie ulicy można odczytać nazwiska aktorów polskiego kina, natomiast po stronie parzystej innych twórców kina takich jak reżyserzy, operatorzy, scenografowie czy kompozytorzy, ale także krytycy fiilmowi i historycy filmu (Maria Kornatowska, Bolesław W. Lewicki, Jerzy Toeplitz).

Ważne jest by byli związani z polskim filmem, jak choćby Andrzej Pągowski, który zrobił plakaty do wielu polskich filmów. Pracował z większością najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych: Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Ryszardem Bugajskim, Januszem Majewskim czy Jerzym Skolimowskim. Jest autorem plakatów zapowiadających najważniejsze filmowe wydarzenia: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Europejski Festiwal Filmowy, Tarnowską Nagrodę Filmową, festiwale: Camerimage, Kino na Granicy czy Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych.

Andrzej Pągowski jest także autorem projektu gwiazd, których sam stał się bohaterem.
Każda nowa gwiazda to ogromne kulturalne i towarzyskie wydarzenie, na które przyjeżdżają bohaterowie kolejnej płyty lub ich najbliżsi, jeśli uhonorowany gwiazdą artysta nie żyje. Wśród uhonorowanych artystów związanych z filmem są m.in. Stanisław Bareja, Zbigniew Cybulski, Piotr Dzięcioł, Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Stefan Jaracz, Marek Kondrat, Pola Negri, Leon Niemczyk, Cezary Pazura i inni.
Pomysłodawcą łódzkiej Alei Gwiazd był związany z Łodzią reżyser i pedagog Jan Machulski, który wzorował się na hollywoodzkiej alei sław, czyli słynnej Walk of Fame w Los Angeles.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany