ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Największa w Polsce hodowla zajęcy znajduje się pod Łodzią....

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

2013-04-01 09:19

2013-04-01 22:54

8 Komentarzy
Dodaj komentarz

Największa w Polsce hodowla zajęcy znajduje się pod Łodzią. Szarakom na ratunek [ZDJĘCIA, FILM]

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

2013-04-01 09:19

Występuje pospolicie na terenie całej Polski - takie zdanie charakteryzujące zająca szaraka można przeczytać w każdej encyklopedii przyrodniczej. Polscy leśnicy alarmują jednak, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, to już za dwa pokolenia dzieci będą mogły zobaczyć zająca wyłącznie na zdjęciach w książkach lub internecie.

ZOBACZ FILMJeszcze w latach 70. populację zajęcy w Polsce szacowano na około 3,5 mln osobników. W połowie lat 80. ich liczba spadła do 1,3 mln sztuk, a w 2008 r. - do zaledwie pół miliona i ciągle maleje. Doszło do tego, że by zające nie wyginęły, trzeba je hodować.

Winne lisy i bociany
Naturalny wróg zająca to lis. Dorosły osobnik jest w stanie upolować nawet 40 szaraków w ciągu roku. A populacja rudego zwierza w całej Polsce jest szacowana na 200 tys. sztuk.
- Zagrożeniem dla zajęcy są też mięsożerne bociany i wszelkie ptaki z jastrzębiowatych i krukowatych - mówi Bernard Korczak, od czterech lat kierownik ośrodka hodowli zwierzyny PZŁ w Dąbrowicach w powiecie kutnowskim. - Ptaki nie są co prawda w stanie zrobić krzywdy dorosłemu zającowi, ale nowo narodzonemu już tak.
Na zmniejszenie populacji zajęcy wpływ mają także zmiany, jakie zaszły w rolnictwie.
- Powstaje coraz więcej wielkopowierzchniowych gospodarstw rolnych - mówi kierownik podłódzkiego ośrodka. - Oznacza to brak miedz, jednorodne uprawy i brak miejsca, gdzie zające mogłyby się rodzić, schronić i żyć.
Na pola wyjeżdżają olbrzymie i coraz szybsze maszyny, przed którymi zwierzęta nie mają szans uciec. Sporo zajęcy ginie również pod kołami samochodów jeżdżących po coraz gęstszej sieci dróg.

Pary z numerkami
By pomóc szarakom w potrzebie, PZŁ utworzył specjalne hodowle zajęcy, które są prowadzone w celu reprodukcji i odtworzenia gatunku. Na terenie całego kraju znajdują się cztery ośrodki, z tego największy jest w Dąbrowicach. Obecnie znajduje się w nim 900 dorosłych osobników tworzących tzw. stado podstawowe.
Dorosłe zające są podzielone na pary, a każda z nich jest umieszczona w oddzielnej klatce z numerem.
Na dwóch hektarach ogrodzonego terenu takich klatek jest w podłódzkim ośrodku 670. Część z nich stoi póki co pusta. Lokatorzy zaczną zajmować je systematycznie, wraz z pojawieniem się przychówku. Rocznie w hodowli przybywa od 1,2 do 1,4 tys. młodych, najwięcej w okresie od czerwca do sierpnia. W Dąbrowicach zostaje co roku zazwyczaj około 50 - 60 sztuk. Pozostałe są sprzedawane do kół łowieckich, które z kolei wypuszczają je na wolność. Kosztują ok. 350 zł za sztukę.

Płochliwy i szybki
Dorosły zając ma od 35 do 75 cm długości, około 30 cm wysokości. Waży od 3 do 6 kg i jest w stanie dożyć 13 lat. Potrafi bardzo szybko biegać, nawet 70 km/godz.
- Szaraki żyjące w naturze zjadają lucernę, koniczynę, pędy drzew i krzewów oraz korę drzew - mówi Urszula Korczak, żona pana Bernarda. - Naszym zwierzętom podajemy co dwa dni paszę. Serwujemy im także siano. Miesięcznie stado podstawowe pożera około 55 ton paszy. Latem zające mają do dyspozycji bieżącą wodę, a zimą, w jej zastępstwie, buraki pastewne. W trakcie trwającej cztery miesiące zimy zjadają ich około 70 ton.
- Szaraki nie lubią być głaskane - mówi kierownik ośrodka w Dąbrowicach. - Widok człowieka lub najmniejszy hałas sprawia, że chowają się w najciemniejszy kąt klatki. Młode bronią się, zastygając w bezruchu. Dorosłe wpadają w panikę i rzucają się po klatce tak, jakby chciały się z niej wydostać. Do takich sytuacji dochodzi m.in. podczas burzy z piorunami lub też silnej wichury.

Komentarze

(8)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

nr.tel.

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:/ (gość)  •

jaki jest nr.telefonu do tej hodowli

odpowiedzi (0)

skomentuj

zające

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotr (gość)  •

No tak dowiedziałem się, że boćki biegają z dubeltówkami po polach w poszukiwaniu zajęcy.... Jakie czasy takie kłamstwa

odpowiedzi (0)

skomentuj

+74 / -65

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

an (gość)  •

Jestem przerażona tym, co widać na filmie. Nawet brak odpowiedniego komentarza.

odpowiedzi (0)

skomentuj

+71 / -70

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kiki (gość)  •

to co robią jest b dobre !!!
-byłam tam i wiem ze dobrze robią !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

odpowiedzi (0)

skomentuj

+71 / -72

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szarak (gość)  •

To skandal, jak traktowane są zające w tej hodowli! To ma być uroczy materiał o tym jak dobrze jest tym zającom w tej hodowli!? zające trzymane są do góry nogami za łapy?!! tak się nie trzyma zająców! na filmie widać, że boi się do tego stopnia, że aż piszczy - dzieje się tak tylko w sytuacji ekstremalnego przerażenia zająca! Dorosły osobnik jest wyciągany z klatki tylko po to by zrobić frajdę dziennikarzom? Poza tym nie wiem, czy można chwalić się wynikiem 1200 młodych od 900 zajęcy... ten wynik raczej jest przerażający! 2 zające od pary to rodzą się normalnie już w marcu... Drodzy Państwo, tak się składa, że jest to kolejny niechlubny przykład wydawania publicznych pieniędzy w całkowicie nieodpowiedzialny sposób. Ktoś powinien się tym zająć. Na szczęście, istnieją też prywatne hodowle gdzie od zajęczej pary rodzi się 8 zajęcy, pracownicy mają wiedzę o tym jak należy się nimi opiekować. Pozdrawiam serdecznie i PS na szczęście nie jest to jednak największa w Polsce hodowla!

odpowiedzi (0)

skomentuj

+52 / -70

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

myśliwy bronek pierwszy (gość)  •

nie

odpowiedzi (0)

skomentuj

+50 / -61

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ela (gość)  •

A myśliwi to co? nie przyczyniają się do wyginięcia szaraków???

odpowiedzi (0)

skomentuj

+69 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

no tak, koło Kutna to pod Łodzią? (gość)  •

WSIOKI rządzą w Łodzi! Każde stanowisko jest obsadzone przez ĆWOKÓW nawet biskup. To przez nich łodzianie nie mają pracy.

odpowiedzi (0)

skomentuj