OPRAC.:
Mateusz Pietras
Wielkie emocje podczas prestiżowego maratonu w Nowym Jorku
Wielkie emocje podczas prestiżowego maratonu w Nowym Jorku PAP/EPA/PETER FOLEY
Etiopczyk Tamirat Tola wygrał bieg maratoński w Nowym Jorku, uzyskując czas 2:04.58. To nowy rekord trasy prowadzącej m.in. przez Most Brooklyński. W rywalizacji kobiet triumfowała Kenijka Hellen Obiri z wynikiem 2:27.23. Zwyciężczyni wygrała po emocjonującym finiszu pokonując m.in. mistrzynię i rekordzistkę świata na 10 km Etiopkę Letesenbet Gidey. W stawce nie zabrakło Polaków w tym m.in. trzykrotnego mistrza Europy i dwukrotnego wicemistrza świata na 800 metrów Adama Kszczota.

Rekord nowojorskiego maratonu wśród mężczyzn

Zwycięzca Etiopczyk Tamirat Tola podczas dzisiejszego maratonu uzyskał wynik 2:04.58. Do tej pory nikt nie przebiegł trasy wiodącej przez Most Brooklyński tak szybko jak mistrz świata z 2022 roku. Brązowy medalista z Rio de Janeiro na 10 km zwyciężył po samotnym finiszu. Mijając trzydziesty kilometr, 32-letni biegacz zaczął przyspieszać. Tempa nie wytrzymało czterech rywali, którzy znajdowali się w czołówce Jemal Yimer, Albert Korir, Abdi Nageeye i Zouhari Talbi. Najdłużej stawiał opór ten pierwszy, jednak 27-letni Etiopczyk po pewnym czasie musiał uznać wyższość bardziej doświadczonego rodaka. Ostatecznie za jego plecami przybiegli Kenijczyk Korir (2:06.57) oraz kolega z reprezentacji triumfatora Shura Kitata (2:07:11), który kapitalnie przebiegł decydujące fragmenty trasy.

Najszybsza w Nowym Jorku Kenijka Hellen Obiri

Bieg maratoński w wykonaniu kobiet różnił się od męskiego. Zawodniczki postanowiły spokojnie rozpocząć dystans, Żadna z rywalizujących nie zdecydowała się atak. Tym samym bardzo często w czołówce dochodziło do rotacji. Trudy nowojorskiego maratonu najlepiej wytrzymała Kenijka Hellen Obiri (2:27:23), która tuż przed metą wyprzedziła rekordzistkę i mistrzynię świata na 10 km Etiopkę Letesenbet Gidey (2:27:29). Trzecia była druga z Kenijek Sharon Lokedi (2:27:33). Z kolei Była rekordzistka świata Brigid Kosgei ukończyła tuż za podium.

W Nowym Jorku startowali również Polacy. Najszybciej dystans ponad 42 kilometrów pokonał Wojciech Kopeć - 2:31:42. Natomiast dwukrotny wicemistrz świata na 800 metrów (2015, 2017) Adam Kszczot ukończył z czasem 2:50:09.