Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie uważajcie na barszcz Sosnowskiego! ZDJĘCIA

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
17 czerwca do sekcji Eko Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi wpłynęło zgłoszenie o barszczu Sosnowskiego rosnącym w leśnym zagajaniku przy ulicy Tołstoja. Strażnicy natychmiast udali się na miejsce, aby sprawdzić czy zgłaszający faktycznie rozpoznał tę niebezpieczną roślinę. Niestety - zgłoszenie okazało się prawdziwe! Kiedy strażnicy dotarli na miejsce zidentyfikowali "barszcz" i zabezpieczyli teren. W tym miejscu pojawili się nie po raz pierwszy.- Barszcz Sosnowskiego wyrósł tu również w ubiegłym roku - możliwe, że nasiona rośliny nadal pozostawały w ziemi, a teraz, gdy są wysokie temperatury, barszcz Sosnowskiego znów urósł. Zgłosiliśmy to do Wydziału Gospodarki Komunalnej, który ma usunąć roślinę - mówi Joannna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.Strażnicy zabezpieczyli teren taśmami. Aby zbliżyć się do roślin, jeden z nich ubrany był w szczelny kombinezon, zaś maską osłonił oczy i drogi oddechowe. Znaleziono 20 sztuk młodych roślin oaz 3 mające od 1,7 do 3 metrów wysokości. Strażnicy poinformowali okolicznych mieszkańców, aby nie spacerowali w tym miejscu ze zwierzętami - widać było, że w pobliżu są wydeptane ścieżki spacerowe. Kilka lat temu jeden z mieszkańców Łodzi dotkliwie poparzył się barszczem Sosnowskiego.Czytaj na kolejnych slajdach
17 czerwca do sekcji Eko Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi wpłynęło zgłoszenie o barszczu Sosnowskiego rosnącym w leśnym zagajaniku przy ulicy Tołstoja. Strażnicy natychmiast udali się na miejsce, aby sprawdzić czy zgłaszający faktycznie rozpoznał tę niebezpieczną roślinę. Niestety - zgłoszenie okazało się prawdziwe! Kiedy strażnicy dotarli na miejsce zidentyfikowali "barszcz" i zabezpieczyli teren. W tym miejscu pojawili się nie po raz pierwszy.- Barszcz Sosnowskiego wyrósł tu również w ubiegłym roku - możliwe, że nasiona rośliny nadal pozostawały w ziemi, a teraz, gdy są wysokie temperatury, barszcz Sosnowskiego znów urósł. Zgłosiliśmy to do Wydziału Gospodarki Komunalnej, który ma usunąć roślinę - mówi Joannna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.Strażnicy zabezpieczyli teren taśmami. Aby zbliżyć się do roślin, jeden z nich ubrany był w szczelny kombinezon, zaś maską osłonił oczy i drogi oddechowe. Znaleziono 20 sztuk młodych roślin oaz 3 mające od 1,7 do 3 metrów wysokości. Strażnicy poinformowali okolicznych mieszkańców, aby nie spacerowali w tym miejscu ze zwierzętami - widać było, że w pobliżu są wydeptane ścieżki spacerowe. Kilka lat temu jeden z mieszkańców Łodzi dotkliwie poparzył się barszczem Sosnowskiego.Czytaj na kolejnych slajdach Eko Patrol Straży Miejskiej w Łodzi
Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego w Łodzi. Uważajcie podczas spacerów...

Wczoraj do sekcji Eko Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi wpłynęło zgłoszenie o barszczu Sosnowskiego rosnącym w leśnym zagajaniku przy ulicy Tołstoja. Strażnicy natychmiast udali się na miejsce, aby sprawdzić czy zgłaszający faktycznie rozpoznał tę niebezpieczną roślinę. Niestety - zgłoszenie okazało się prawdziwe! Strażnicy miejscy natychmiast zabezpieczyli teren taśmami i usunęli szkodliwą roślinę. Ubrani byli w szczelny kombinezon, zaś maską osłonili oczy i drogi oddechowe. Kilka lat temu jeden z mieszkańców Łodzi dotkliwie poparzył się barszczem Sosnowskiego.

Roślina ta osiąga wysokość 1-4 metrów, łodyga ma średnicę 10 cm. U góry jest zielona, a na dole ma purpurowe plamki. Kwiaty tworzą duży baldach - o średnicy nawet do 50 cm. Dla ludzi szkodliwe są furanokumaryny, czyli substancje, które w kontakcie ze skóra powodują oparzenia tworząc bąble z naciekającym płynem surowiczym i trudno gojące się rany. Uszkadzają także drogi oddechowe oraz oczy. Do barszczu Sosnowskiego nie można się zbliżać, a już na pewno nie można go dotykać.

Po dotknięciu barszczu objawy nasilają się w ciągu doby. Najpierw jest stan zapalny, który utrzymuje się kilka dni. Potem miejsca po oparzeniach na kilka miesięcy ciemnieją. Miejsca te latami są szczególnie wrażliwe na promienie UV - w skrajnych przypadkach może to prowadzić do powstania nowotworu, wad wrodzonych, a nawet do śmierci.

Narażone są również zwierzęta, które spożyją roślinę. Barszcz Sosnowskiego może wywołać u nich biegunkę, krwotok wewnętrzny, stan zapalny przewodu pokarmowego.

Skąd barszcz Sosnowskiego przywędrował do Polski? Pochodzi z rejonu Kaukazu.Ta inwazyjna roślina szybko rozprzestrzeniła się do środkowej i wschodniej Europy. Od lat 50 do lat 70 XX wieku był rośliną pastewną, ale okazał się szkodliwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany