IPT - pasek artykułowy

Najstarszy cmentarz w Polsce – to miejsce może was zaskoczyć. Nie Powązki w Warszawie i nie Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Który cmentarz w Polsce jest najstarszy? Okazuje się, że wcale nie Powązki czy Cmentarz Rakowicki. Przedstawiamy 6 polskich nekropolii z najdłuższą historią – to wyjątkowo nastrojowe miejsca na jesienny spacer i Wszystkich Świętych. Przekonajcie się, który polski cmentarz rzeczywiście powstał najwcześniej.

Spis treści

Pomnik anioła na warszawskich Powązkach
Który cmentarz w Polsce jest najstarszy? Możecie być zaskoczeni! Przedstawiamy 6 niezwykłych polskich cmentarzy z najdłuższą historią. To idealne miejsca na nastrojowy spacer jesienią i na Wszystkich Świętych. krystian dobuszyński/polska press

Niezwykłe cmentarze w Polsce – jest ich wiele, ale który jest najstarszy?

Cmentarze w okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki przyciągają Polki i Polaków, którzy albo wybierają się na groby bliskich, albo chcą po prostu popatrzeć na rozświetlone zniczami alejki, zabytkowe nagrobki, pomniki i stare drzewa, pokryte kolorowymi liśćmi.

Atmosfera cmentarzy przed, w trakcie i po dniu Wszystkich Świętych jest niezwykła. Skłania do refleksji, ale też rozbudza wyobraźnię i naturalną ciekawość. W Polsce nie brakuje wyjątkowych cmentarzy – szczególnie pięknych, nastrojowych, a nawet dziwnych i zaskakujących. Nadają się doskonale na spacer lub krajoznawczą wycieczkę jesienią.

Skoro cmentarze, zwłaszcza te stare, są tak niezwykłe i pełne historii, to który cmentarz jest najstarszy w Polsce?

Najstarsze polskie cmentarze założono w XVIII w. Wcześniej zmarłych grzebano inaczej

Odpowiedzi niełatwo udzielić z powodu niejasności terminu „cmentarz”.

Dziś wszyscy wiemy, że cmentarze to nekropolie, czyli tereny grzebalne wyznaczone przez władze, w miastach lub poza miastami. Jednak jeszcze nie tak dawno temu miejsca grzebania zmarłych w Polsce wyglądały zupełnie inaczej. Miejscami pochówków zarządzały wyłącznie wspólnoty religijne. Zmarłych chowano na niewielkich poletkach przy kościołach, w samym środku miast i wsi, a tych o wyższym statusie społecznym w kościelnych kryptach. Jeszcze wcześniej, w czasach pogańskich, standardową praktyką było chowanie zmarłych w ich rodzinnych domach, pod podłogą.

Pomysł, by przenieść cmentarze poza miasto, jest dość nowy – narodził się w XVIII w. Jak piszą Ewa Klima, Barbara Wycichowska i Weronika Popek w artykule pt. Cmentarz w strukturze przestrzennej miasta („Acta Universitatis Lodzensis. Folia Geographica Cosio-Oeconomica” 35, 2019, s. 73-93), dopiero w tym stuleciu rady miejskie zaczęły interesować się stanem sanitarnym przykościelnych cmentarzy w miastach i problemem braku miejsca na nowe groby. Zaczęto odgórnie wyznaczać nowe miejsca pochówku – cmentarze, jakie znamy dziś – poza miastami, co początkowo budziło dużo kontrowersji. W XIX w. zaczęły powstawać gigantyczne cmentarze wokół największych metropolii, a w USA nastąpiła komercjalizacja usług pogrzebowych i samych cmentarzy.

Dziś te wielkie, stare cmentarze – pierwsze we współczesnym rozumieniu tego słowa – nie znajdują się już pod miastami, lecz w ich środku, otoczone nowszą zabudową. Przypominają wielkie parki, pełne nagrobków i pomników, z których wiele ma status zabytku.

Skoro już wiemy, czym właściwie jest współczesny cmentarz i jak daleko sięga jego historia, sprawdźmy, który cmentarz jest rzeczywiście najstarszy w Polsce. Poniżej przedstawiamy 6 najstarszych cmentarzy w kraju – sprawdźcie, w którym roku założono ten pierwszy.

Czytaj też: Nawiedzone miejsca w Europie na wycieczkę z dreszczykiem. Mroczne sekrety Wenecji, zamek skrywający potwora, miasto umarłych pod Paryżem

Najstarsze cmentarze w Polsce – 6 niezwykłych miejsc, które skłonią was do refleksji

Miejsce 6: Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Otwarto go w 1803 r. Słynie jako jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy, pełen wspaniałych nagrobków, pomników i mauzoleów. Pochowano tu wiele znanych osobistości, np. Jana Matejkę i Wisławę Szymborską.

Miejsce 5: Cmentarze przy ul. Lipowej w Lublinie

W 1794 r. w Lublinie otwarto nie jeden cmentarz, lecz cały cmentarny kompleks z wydzielonymi obszarami pochówków dla wiernych wielu różnych odłamów chrześcijaństwa. Jest tu cmentarz rzymsko-katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i wojskowo-komunalny. Łącznie możecie oglądać ok. 1000 starych nagrobków. Spoczywa tu np. poeta Józef Czechowicz.

Miejsce 4: Powązki w Warszawie

Założone w 1792 r. Powązki to drugi najstarszy pozamiejski cmentarz Warszawy. Jest szczególnie piękny (najstarszą cześć zaprojektował Dominik Merlini, nadworny architekt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), a także sławny za sprawą pochowanych tu osób. W Alei Zasłużonych spoczywa wiele kluczowych postaci w najnowszej historii Polski. Znajdziecie tu również groby ludzi kultury, np. Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Agnieszki Osieckiej czy Czesława Niemena.

Miejsce 3: Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim

Otwarty w 1782 r. cmentarz to dziś najstarsza czynna nekropolia katolicka w Polsce. Najstarszy zachowany grób datuje się na 1842 r. Łącznie zidentyfikowano jak dotąd ponad 1200 osób pochowanych w najstarszych grobach. Spoczywają tu postacie znane z dziejów polityki, kultury i nauki Wielkopolski.

Miejsce 2: Cmentarz Świętokrzyski w Warszawie

Właśnie w 1781 r. powstała najstarsza pozamiejska nekropolia w stolicy, nazywana Cmentarzem Świętokrzyskim. Mogliście o niej nie słyszeć, ponieważ już nie istnieje. Z najstarszego stołecznego cmentarza został tylko kościół parafialny i kaplica św. Barbary, a także niewielki park pomiędzy ulicami Marszałkowską, Nowogrodzką, Emilii Plater i Wspólną.

Cmentarz został zamknięty w 1856 r. z powodu przepełnienia. W 1859 r. rozpoczęto ekshumacje grobów – zmarłych przeniesiono na Powązki.

Miejsce 1: Cmentarz Stary w Płocku

Jeden rok różnicy ma jednak wielkie znaczenie! To właśnie założony w 1780 r. Stary Cmentarz w Płocku można nazwać najstarszym w Polsce, a nie Cmentarz Świętokrzyski w samej Warszawie czy nadal czynny cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim.

Cmentarz w Płocku działał do II wojny światowej. Dziś jego zabytkowe nagrobki (zachowało się ok. 50 z 230) są odnawiane dzięki staraniom Stowarzyszenia Starówka Płocka. Najstarszy grób pochodzi z 1828 r. i należy do Teresy z Krajewskich, podkomorzyny zakroczymskiej. Spoczywają tu też np. piłkarz Marek Ostrowski, międzywojenny prezydent Płocka Antoni Michalski, wojewoda płocki Antoni Bielak. Warto zobaczyć też mogiłę powstańców styczniowych z 1863 r.

Czytaj też: Największe cmentarze w Polsce. 6 gigantycznych nekropolii na nastrojowy spacer. Który cmentarz jest największy w Europie i na świecie?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży