Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od niedzieli recepty bez refundacji? Protest lekarzy uderzy w pacjentów

(lb)
Lekarze zamierzający przystąpić do protestu przygotowali ulotki z hasłem: "Chcemy leczyć, a nie pilnować budżetu NFZ".
Lekarze zamierzający przystąpić do protestu przygotowali ulotki z hasłem: "Chcemy leczyć, a nie pilnować budżetu NFZ". Łukasz Kasprzak
Od niedzieli, 1 lipca, lekarze będą wypisywać recepty bez adnotacji o refundacji leku. Okręgowa Rada Lekarska zwróciła się do wszystkich o poparcie tego protestu. Sytuacja przypomina tę, którą pacjenci przeżywali przez dwa pierwsze tygodnie stycznia.

- Będzie to bardzo trudny okres dla pacjentów i dla nas - mówił dr Grzegorz Mazur, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, na zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej. - Jednak nie możemy pozwolić na to, aby lekarz był ograniczony przez urzędników w zakresie wypisywania leków.

Dr Paweł Czekalski, sekretarz Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, podkreślał, iż lekarzom nie jest potrzebny nadzór urzędników. Rolę kontrolną, jego zdaniem, w wystarczającym stopniu pełni samorząd lekarski.

Przypomnijmy. Po styczniowych protestach, gdy lekarze ostemplowywali recepty pieczątką "Refundacja do uznania NFZ", Sejm uchylił ustęp w ustawie, który mówił o karaniu lekarzy za błędy popełnione przy wypisywaniu recept. Jednak w maju, w aneksach umów nadesłanych lekarzom przez NFZ, znalazły się zapisy o karach, które były powodem styczniowego protestu. Aż 70 procent lekarzy prowadzących prywatne praktyki ich nie podpisało. Teraz zamierzają protestować, a ich protest mają poprzeć lekarze pracujący w POZ-ach i szpitalach.

Czytaj też:Trzeci dzień protestu lekarzy; problemy z realizacją recept

[b]***[/b]

Rzecznik praw pacjenta radzi, co zrobić w sytuacji, gdy otrzymamy od lekarza receptę z pełną odpłatnością, chociaż przysługuje nam lek refundowany:
1) Jak najszybciej zgłosić się do dyrektora danej placówki medycznej o wystawienie recepty z należną refundacją.
2) Jeśli okaże się to nieskuteczne, niezwłocznie skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 (numer dla telefonów komórkowych i stacjonarnych), czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 21.
3) W zgłoszeniu telefonicznym koniecznie przekazać niezbędne informacje (m.in. imię i nazwisko, adres, adres świadczeniodawcy, u którego została wystawiona recepta, datę zdarzenia, nazwę leku, nazwisko lekarza wystawiającego receptę na lek bez należnej refundacji).
4) Jeśli lekarz odmawia ubezpieczonemu pacjentowi wypisania recepty na przysługujący mu lek refundowany, pacjent może dochodzić przed sądem cywilnym naprawienia szkody na podstawie art. 415 Kodeksu Cywilnego, a jeśli dodatkowo pogorszy się jego stan zdrowia, może dochodzić z art. 444 za wywołanie rozstroju zdrowia.

Dr Grzegorz Mazur (z lewej), prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, poinformował, że lekarze w poradniach POZ i szpitalach zamierzają poprzeć swoich kolegów prowadzących prywatne praktyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany